Hea kohanemisvõime toob edu

Õnne Pärl 16. august 2001, 00:00

Hetkeemotsiooni mõjul Columbia Kivist, kuhu müügimeest otsiti, läbi astunud Taivo Tähele pakuti projektijuhi kohta alles loodavas Tartu ehitusfirmas Rand & Tuulberg. Pärast kõrgkooli esimesse töökohta pidama jäänud Täht on tõusnud juhataja kohale, pidades ehitusalastest teadmistest olulisemaks kohanemisvõimet: iga ehitusprojekt on unikaalne.


Kuidas Te Rand & Tuulbergi juhatajaks jõudsite?
Pärast kõrgkooli lõpetamist olin kõigepealt Rand ja Tuulbergis projektijuht, siis ehitusjuht ja viimased 4 aastat juhataja. Rand & Tuulbergi tööletulek oli hetkeemotsioon ja paistab, et õnnestunud valik.

Hetkeemotsioon?
Jah, tegelikult otsiti Columbia Kivisse müügimeest ning ma mõtlesin, et tulen astun läbi ja uurin, mis kohaga on tegemist. Siis pakuti hoopis ehitusalast tööd ja ma otsustasin, et miks mitte.

Sellel hetkel, aastal 1994, Tartu linnas ehitusorganisatsioone, kuhu äsja koolist tulnul minna, väga palju ei olnud ja tänase R&T eelkäijat hakati üles ehitama. Projekt oli just käima lükatud ja mina olin teine projektijuht.

Missugused omadused on aidanud teil tõusta?
Arvan, et analüüsivõime ja oskus kohaneda. Sellisel positsioonil mängivad ehitusalased teadmised väiksemat rolli kui kohanemisvõime ? tulla toime eri situatsioonide ja inimestega. Iga projekt on unikaalne ja tellijad on erinevad.

Olete noor mees. Kas ei teki vastuolusid tellijate ja teie vahel vanuse tõttu?
Seni ei ole tagasilööke sellel tasemel küll olnud. Eestis ei ole noor juht erandiks, ka ehitusalal mitte.

Kas tegelete praegu ehitatavate objektidega või otsite uusi tellijaid?
Kui juba leping on sõlmitud, liigub see allapoole täitmisele. Mina tegelen tulevikuga ? arendan firmat ja püüan rohkem uusi töid leida.

Kuidas te uusi tellijaid leiate?
Eks ikka läbi igapäevase müügitöö: osaleme konkurssidel, suhtleme potentsiaalsete investoritega ja loomulikult püüame juba saadud objekte teostada võimalikult korrektselt ? ka see on müük.

Kas R & T identifitseerib ennast Lõuna-Eesti ehitajana?
Hetkel küll, aga suuri objekte on olnud ka Tallinnas. Arenguplaanid näevad turuna ette ikka kogu Eestit ? teisiti ei ole võimalik. Meil on ka lisaks veel Venemaa tellimused. Kogu aeg peab arenema.

Kas R & T areneb?
Kui vaadata vaid pelgalt käibenumbreid, siis on areng viimasel kolmel aastal olnud ca 10?15 %. Kuid ma hindan olulisemaks sisemist arengut, mille üheks väljundiks on näiteks hiljutine ISO sertifikaadi saamine.

Kuidas te uusi teadmisi hangite?
Õppisin avatud ülikooli raames Tartu Ülikoolis kaks aastat ärijuhtimist; magistritöö kaitsmine on planeeritud järgmisse kevadesse.

Kas jätkukoolitustest on kasu ka?
Ma ei ole sellist tüüpi, kes vaatab, et näe, koolitusele koguneb viisakas seltskond, läheks ka. Üritan ikka valida ? näiteks enne ISO sertifikaadi juurutamist läbisin kvaliteedialase koolituse. Nii et koolitus olgu eesmärgipärane.

Kuidas teil töö ja kodu kokku sobivad?
Järjest paremini. Alguses juhtus ikka, et olin mõnikord tööl öösel kolme-neljani; nüüd sellist asja küll ei ole. Mul ei olegi öösel siin enam midagi teha.

Kuidas ennast juhina iseloomustate?
Meil on firmas algusest peale rakendatud põhimõtet, et igaüks peab endaga ise hakkama saama, kuid samas on kogu aeg uks lahti ? igaüks võib sisse tulla ja abi küsida. Inimesed on muidugi erinevad, mõni tuleb tihedamini, mõni ei tule pea üldse.

Samas ? kõigile täpseid instruktsioone anda mulle ei meeldi ja ma ei saakski, sest projektid on igal pool laiali. Kui inimene ise oma tööga hakkama ei saa, tuleb tal teine töökoht leida.

Kui suur on R&T kaadrivoolavus?
Ma usun, et ehitusfirmade keskmist arvestades suhteliselt madal. Eks töötajad on ka aru saanud, et pidev n-ö sügavama vee otsimine võib ükskord kuivale jätta.

Kas hindate kellegi mõju väga suureks?
Erinevatel eluetappidel on ikka keegi olnud, kelle mõju on teistest suurem. Kui rääkida firma juhtimisest, siis võib öelda, et esimesed õppetunnid andsid omanikud.

Tavaliselt ei kipu Tallinnas kõrgkooli lõpetanud Tartusse?
Ma lõpetasin kõrgkooli ajal, kui Tallinn ei toiminud veel sellise käsnana, mis imeb endasse enamuse, kes seal pikemat aega õpivad. Teiseks mulle meeldib Tartu.

Kas Tallinna tööd ei ole pakutud?
On, aga siin on piisavalt huvitav ja areng on seni pidev olnud.

Kas kujutate end ette 20 aasta pärast sama koha peal?
Kui firma areneb, siis küll; kui seisma jääb, siis mitte. Praegu on väga huvitav aeg.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:48

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing