Töötuskindlustus kasulikum suurfirmadele

Inge Rumessen 22. august 2001, 00:00

?Uuest aastast kehtima hakkava töötuskindlustuse seadusega on loodud olukord, kus väikeettevõtted hakkavad sisuliselt toetama suurettevõtete tegevust,? väljendab liidu peasekretär Kalle Kägi seisukohta. Samas rõhutas ta asjaolu, et väikeettevõtlus on Eestis äriühingute tasandil kõige levinum ettevõtlusvorm.

Seaduse järgi on töötuskindlustus sundkindlustuse liik, mille eesmärk on hüvitiste maksmine töötajale ja teenistujale töötuks jäämise, töölepingute ja teenistussuhete kollektiivse ülesütlemise ja tööandja maksejõuetuse korral. Kindlustuse andjaks saab loodav avalik-õiguslik Eesti Töötukassa.

Maksumaksjate Liidu selgitusel saab hüvitise küll töötaja, kuid ettevõtte jaoks on määrav ikkagi see, et kollektiivkoondamise korral on tal õigus arvata töötajatele töötukassast makstud hüvitis ettevõtte poolt tasutavast koondamistasust maha, mistõttu vähenevad ettevõtte koondamiskulud.

Töötuskindlustuse seaduse järgi peab kuni 19 töötajaga ettevõte hüvitise saamiseks koondama vähemalt viis töötajat. Enam kui 300 töötajaga ettevõttel piisab aga 30 töötaja koondamisest.

Liidu sõnul nähtub sellest, et kuni 10 töötajaga ettevõtte puhul ei saa kunagi kollektiivkoondamise hüvitis rakenduda, kui just ei koondata rohkem kui pooled töökohad. Viie töötajaga ettevõte peaks koondama kõik töökohad.

?Lisaks väljendub suurettevõtete soodustamine selles, et kui näiteks 19 töötajaga ettevõtte puhul on hüvitise rakendumiseks vajalik vähemalt 25 protsendi töötajate koondamine, siis näiteks 500 töötajaga ettevõtte puhul on sama näitaja 6 protsenti.?

Seaduse välja töötanud sotsiaalministeerium kommenteeris, et numbrid, mille puhul räägitakse kollektiivsest koondamisest, pole teistsugused kui töölepinguseaduses, mis lepiti eelnevalt kokku tööandjate ja töötajatega.

?Loomulikult on tähtis, mitu protsenti töötajatest vabastatakse, aga tähtis on ka mitu inimest töö kaotab,? ütles ministeeriumi avalike suhete juht Sigrid Tappo ning lisas, et töötuskindlustus on solidaarne kindlustus, mis tähendab, et töötajad on solidaarsed ning tööandjad on solidaarsed oma riskide maandamisel. ?Pankrotti võib minna nii suur- kui ka väikeettevõte.?

Töötukassa rakendusaktid on praegu ministeeriumis väljatöötamisel.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:48
    Otsi:

    Ava täpsem otsing