Järjekorrad sunnivad uusi notareid kiirkorras ette valmistama

Sirje Niitra 24. august 2001, 00:00

?Helistasin juuni algul läbi pea kõik Tallinna notaribürood ja kusagil polnud järjekord alla kuu,? rääkis juulis notari juures mittetulundusühingu asutamisdokumente kinnitamas käinud Raul Keinast. Kuna tal tuttavat notarit polnud, sai ta asja lõpuks korda pärast 34 päeva pikkust ooteaga. Paljud eraisikud on asjaajamise kiirendamiseks sunnitud kasutama õigusbüroode ja kinnisvarafirmade abi, kel kindlad ajad iga nädal notari juures kinni pandud. Muidugi tuleb siis ka vahendustasu maksta.

Notar Tiit Sepa büroost öeldi, et suvel, kui osa Tallinna notareid puhkas, oli ooteag lepingu sõlmimiseks tõepoolest neli nädalat, nüüd on see lühenenud kolmele nädalale. Volikirja saab tõendatud kahe nädalaga, testamendi vormistamiseks on elav järjekord. Umbes sama pikk on järjekord ka Tartus notar Mati Alliku juures, kus eile oli sekretäril pakkuda aeg lepingu sõlmimiseks alles 13. ja 17. septembriks.

Seevastu Pärnus notar Anna Kaldvee büroos üle poolteise nädala kunagi ootama ei pea, tavaliselt saab notari kinnituse viie kuni seitsme päevaga dokumentide sisseandmise hetkest arvates. Seetõttu võib Pärnu kahes notaribüroos suvel kohata ka Tallinnast tulnud hädalisi. Kuressaares asuvas notar Anne Heinsaare büroos pakuti ostu-müügilepingu sõlmimiseks aega 10. septembriks, kuid kui väga kiire, lubati asi ette võtta ka järgmise nädala lõpul. Suvepuhkus selles büroos olukorda ei muuda, sest kui notar puhkab, teeb tööd tema asendaja.

Eesti ühe nõutuima notari Tiit Sepa hinnangul on suvel tööd üleliia palju kahel põhjusel. Esiteks tahavad ka notarid suvel puhata, teiseks on neid lihtsalt liiga vähe. Kuuekümnest notarist riigi peale tema hinnangul ei piisa, senine kahe aasta pikkune kandidaadiaeg pärast ülikooli lõpetamist ei võimaldanud aga notareid piisavalt taastoota.

Nüüd on notarite koda välja töötanud uue intensiivõppe programmi, mis võimaldab väljaõppe aega umbes poole võrra vähendada.

Praegu on kaheksa tulevast notarit juba kaheksa kuud uue programmi järgi õppinud ja sügisel alustab teist samapalju. Kevadel saab Eesti notarite koda seega kaheksa uut notarit ehk 15 protsendi võrra täiendust juurde. Sepa hinnangul võimaldab see tuleval suvel normaalse rütmiga töötada ja järjekorrad peaksid lühenema.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:49
    Otsi:

    Ava täpsem otsing