Jabber ühendab mitu kommunikatsioonikeskkonda

ÄP 06. september 2001, 00:00

Kui sõbrad, töökaaslased või partnerid teisest firmast kasutavad erinevaid suhtluskeskkondi, aitab programmihunnikut vältida Jabber, mille abil saab korraga kasutada enamlevinud suhtlustarkvarasid ühes programmis.

Jabber on uuel tehnoloogial ? XMLil ehitatud tarkvara. XML tähendab, et erinevatest suhtluskeskkondadest on koostatud andmemudelid, mida saab esitada igal pool: lauaarvutis, sülearvutis, pihuarvutis või mobiiltelefonis. Ka operatsioonisüsteem pole probleemiks: Jabber töötab nii Macintoshides, Windowsis, Linuxis kui muudes süsteemides. Kui vaja oma suhtluskeskkonnale internetist ligi saada, ei pea võõrasse arvutisse Jabberi tarkvara installeerima, sest tal on olemas ka veebipõhine liides otse internetilehitsejast Netscape või Internet Explorer tuttavatega suhtlemiseks. Suhtluskeskkonnad, mida Jabber toetab, on MSN Messenger ehk Microsofti veebikeskkonna suhtlustarkvara, ICQ ehk üks populaarsematest ja mitmekülgsematest suhtlustarkvaradest, Yahoo Messenger ning loomulikult ka Jabberi enda suhtluskeskkond. Kasutaja võib oma kontaktide nimekirja lisada kasutajaid kõigist neist suhtlsustarkvaradest. AOL Instant Messengeri kliente Jabber kahjuks ei toeta, kuna AOLiga ei õnnestunud kokkulepet saada nende andmemudeli kohandamisest avatud platvormiga Jabberiga.

Äripäeva katsetustest Jabberiga selgus, et sattusime seda tarkvara kasutama halval ajal. Eelmisel nädalavahetusel tarkvara installeerides tundus kõik töötavat ideaalselt, kuid terve selle töönädala polnud Jabberist suurt kasu ? ei töötanud ei MSNi ega ICQ kliendid. Kasutajatoest öeldi, et põhjuseks oli Jabberi serveririke. Ärikasutuseks ta seega hästi ei sobi, sest tasuta teenus ei anna garntiisid. Firmakasutuseks aga saab osta Jabberi serveri.

Huvitav ja firmadele kasulik omadus on koosolekuruumide loomine. Iga ruumiga saab määrata seltskonna, kes sinna koosolekuruumi tohivad siseneda ja disainida vastava keskkonna koosolekute kokkukutsumiseks. Loomulikult on olemas ka failisaatmine ja vastuvõtt. Positiivne on failisaatmise juures see, et valida saab, kas saata otse arvutist arvutisse või serveri kaudu. Otsesaatmine ei tööta näiteks ADSL Lighti puhul, seega saab tarkvara hakkama ka selle püsiühendusega töötades, kasutades failiserverit.

Puuduseks on vähene funktsioonide hulk. Suhtlustarkvaral on vaid elementaarsed võimalused, puudub helistamine meilisaatmine. Kui aga vaja korraga suhelda paljude inimestega erinevates keskkondades, siis Jabberist on palju kasu.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:51

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing