Libaturismifirmad võtavad turgu

Inno Tähismaa 06. september 2001, 00:00

Erinevalt registreeritud reisifirmadest pole ebaseaduslike firmade klientidel garantiid kompensatsiooni saamiseks. Üks sellistest libafirmadest on Jaan Mõttuse juhitav Flaier Travel OÜ. Heauskne reisihuviline Kaja (perenime ei soovinud ta avaldada) tahtis broneerida jõulude ja aastavahetuse ajaks Flaieri kaudu pulmareisi Taisse. Kuivõrd Flaier pakkus odavamaid reise, tellis Kaja sealt meili teel piletid ja tegi augusti keskel ülekande Flaieri kontole Sampo Panka summas 7485 krooni. Pärast raha laekumist pidi tulema kupong kas 16. kuupäeva õhtul või 17. hommikul. Keegi ühendust ei võtnud ja firma telefon oli väljas.

Pärast pühi ehk 21. augustil helistas Flaieri juht Mõttus Kajale töö juurde ja lubas õhtul asja korda ajada. Päev hiljem sai Kaja teada, et Flaieri reklaamitud EMT number on kuu aega võla tõttu suletud ja reklaamitud faksinumbri aadressil Jakobsoni 14 pole kuu aja jooksul keegi fakside järel käinud. Selgus, et maksuametile ei ole firma deklaratsioone esitanud juba peaaegu aasta.

Majandusministeeriumi spetsialist, kes tegeleb turismifirmadega, oli tõelises ahastuses, kui kuulis, et Flaieri interneti kodulehekülg seni toimib. Tarbijakaitseametist kuulis Kaja, et Flaieri kohta on enne olnud üht-teist halba kuulda, lennufirmast NovAir sai Kaja teada, et talle ei ole mingeid pileteid broneeritud.

Läinud teisipäeva õhtul lubas Mõttus raha hiljemalt neljapäevaks tagasi kanda. Raha pole tänaseni laekunud. Uus kuupäev, mil raha peaks laekuma, on 6. september, täna. Kaja on lootuse kaotanud, andnud asja politseisse ja teinud avalduse tarbijakaitseametile. Pulmareis Taisse tuleb asendada sõiduga Kanaaridele.

Flaier reklaamib oma kodulehel www.flaier.ee soodsaid reise tänaseni. Firma juht Jaan Mõttus lubas eile, et Kaja saab oma raha igal juhul kätte. ?Firmal on probleemid,? ütles ta vastuseks küsimusele, miks Flaier jätkab ebaseaduslikku turismiteenuste pakkumist. ?Hetkel on ettekirjutusi, meil on aeg puuduste kõrvaldamiseks,? lisas ta.

Sarnast ebaseaduslikku teenust viljelevate firmade puhul on kostnud nurinat kirjamees Olev Remsu firma Remsu Reisid & Koolitus ning Marina Laikjõe firma Daam Reisid kohta. Tarbijakaitseametisse on jõudnud aga ainult kirjeldatud juhtum Flaieriga. ?Inimesed ei taha meile helistada,? ütles ameti jurist Lea Vainult. ?Teame, et neid firmasid on rohkem, aga inimesed valivad teistsugused teed oma probleemide lahendamiseks,? lisas ta.

Vainulti sõnul pole temal veel õnnestunud Flaieri juhti Jaan Mõttust tabada. Ta lisas, et vahetab infot politseiga ning üheskoos koondatakse jõud, et ebaseaduslik tegevus lõpetada. Vainult ütles, et ainult tarbijakaitseamet saab teostada liba-turismifirmade osas järelevalvet, asja kohtusse anda ja lõpetada ebaseaduslik tegevus.

Eesti Turismifirmade Liidu president Daisy Järva ütles, et kõigil on põhjust enne reisi planeerimist vaadata majandusministeeriumi juures asuva registri kodulehele www.mineco.ee/erinregister, kus on kirjas info seaduse järgi registreeritud firmade kohta. Järva ütles, et liidul nn libafirmade vastu võitlemiseks hoobi pole, küll annab liit survegrupina infot tarbijakaitseametile.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:51
    Otsi:

    Ava täpsem otsing