Nokia ja Ericsson on kaotnud ligi poole

Kaja Koovit 11. september 2001, 00:00

Eestimaalaste ühe lemmikvälisaktsia Nokia hind langes eile päeva jooksul alla 14 euro taseme, kuid kosus õhtuks 15,25 euroni. Veel augusti alguses maksis aktsia 25 euro ringis. Firma aktsionärid on sunnitud tõdema, et aasta algusega võrreldes on nende aktsiapaki väärtus kahanenud 70 protsenti.

Oluliselt paremini ei ole läinud ka Rootsi börsi lipulaeval Ericssonil. Viimase kuuga on aktsia hind kahanenud küll ?vaid? kolmandiku, kuid aasta algusega võrreldes on firma väärtus kahanenud 63 protsenti.

Hinnalangusele andis uue hoobi Ühendriikide reedel avaldatud augustikuu tööpuuduse näitaja, mis on kõrgeim viimase nelja aasta jooksul. Näitaja viis eile langusesse peaaegu kõik aktsiad, sest vaatamata kõrgete ametnike positiivsetele tulevikku puudutavatele sõnavõttudele ei näita majandusindikaatorid Ühendriikide majanduse olukorra paranemist.

?Enne USA tööpuuduse näitajat viis Motorola eelmise nädala kasumihoiatus alla kogu sektori aktsiate hinnad,? selgitas Nokia ja Ericssoni hinnalangust Hansapank Marketsi väärtpaberite kauplemisjuht Mattias-Silvester Mustonen. ?Ka Nokialt oodatakse sarnast avaldust,? lisas ta.

Nokia on seni olnud ainus mobiiltelefonide tootja, kes pole veel kasumihoiatust andnud, kuid analüütikute hinnangul enne 19. oktoobril toimuvat kolmanda kvartali majandusnäitajate avaldamist seda tehakse.

Ühispanga analüütiku Raul Rannaste sõnul ei ole ettevõtetepoolset põhjust aktsiate hinnatõusuks näha. Kuni GPRS ei hakka inimeste seas levima, ei ole ka näitajate paranemist oodata, lausus ta.

Kuigi Nokia aktsiale on välisanalüütikud säilitanud varasemad ostusoovitused, on langetatud ettevõtte käibeprognoose ning hinnasihte, mis nüüd ulatuvad parimal juhul napilt 20 euro (312,9 krooni) tasemele.

Analüütikud on arvamusel, et peatset aktsiahindade tõusu oodata ei ole, mistõttu ei ole põhjust ka Nokia ning Ericssoni aktsiat ostma tormata.

?Olukord võib vahepeal paraneda turgude üldise tehnilise põrke tõttu, kuid mingit fundamentaalset põhjust tõusuks ei ole,? lausus Rannaste. Millal see põrge võiks toimuda, on tema sõnul raske prognoosida. Üks võimalus oleks, kui Nasdaq jõuaks oma aprillikuu tasemele. Teisalt on võimalik, et Nasdaq kukub sellest tasemest kolinal läbi ning langus jätkub.

Rannaste märkis, et põrke teeb ebatõenäolisemaks asjaolu, et Ühendriikide turgu ootab kohe-kohe ees kasumihoiatuste periood.

Rannaste lisas, et juhul kui aktsiahindade põrge tuleb, jääb see lühiajaliseks ning parim edasine variant on stabiliseerumine. ?Tõusuvõimalust ma praegu ei näe,? lausus Rannaste.

Kuna aktsiahindade liikumise väljavaade on jätkuvalt pessimistlik, ei soovita analüütikud aktsiad ostma tormata. Samuti ei maksa juba soetatud aktsiaid ülepeakaela müüma asuda.

?Ma arvan, et oleks mõttekas oodata. Selliste turgude puhul ei maksa midagi teha,? lausus Mustonen.

Rannaste sõnul ei saa soovitada ka optsioone, sest müügioptsioonid oleksid liiga riskantsed võimaliku tehnilise põrke tõttu. Ostuoptsioonid tähendaksid juba iseenesest vastu turgu liikumist. ?Soovitaksin mitte võtta mingisuguseid positsioone,? lausus ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 11:52
    Otsi:

    Ava täpsem otsing