Terror muutis side kullaks

Indrek Kald 13. september 2001, 00:00

Pärast seda, kui kaaperdatud reisilennukiga rünnati teist korda New Yorgis Manhattanil asuvat Maailma Kaubanduskeskust ja sai selgeks sündmuste terroristlik iseloom, hakkasid kümned tuhanded inimesed üle maailma üheaegselt helistama oma Ameerika sugulastele-tuttavatele.

Sideliinid ei olnud selliseks mahuks valmis ja ühenduse saamine õnnestus vaid vähestel. New Yorgis asuvad tavatelefonid andsid pidevalt kinnist tooni. Mobiilide automaatvastajad teatasid kogu aeg, et taskutelefon asub ülekoormatud piirkonnas ja ühenduse saamiseks tuleb valida mõne aja pärast uuesti. Sama vastuse said mitme tunni jooksul nii Euroopast Ameerikasse helistajad, kui ka teistest USA osariikidest New Yorgiga ühendust saada püüdvad inimesed.

Samal ajal levisid uudisteagentuurides teated, et kogu telefonside on USAs katkestatud, hiljem lükati sellised sõnumid ümber. ?Telefonside ei ole katkenud, kuid liinid on arusaadavalt väga kinni,? ütles teisipäeva õhtul Washingtonist

e-kirja vahendusel antud intervjuus Äripäevale Eesti Rahvuskomitee Ühendriikides abiesimees Vello Ederma.

Eesti Telefoni teatel oli Eestist USAsse tehtavate kõnede arv teisipäeva õhtuks tavapärasest neli korda suurem. ?Liinid on umbes USAs, sest üle maailma püütakse Ameerikaga ühendust võtta,? ütles ET pressiesindaja Anu Vahtra.

Lihtsam oli olukord arvutisidega. E-kirjad liikusid üle ookeani ja interneti jututubadesse liitus üha uusi inimesi, et sel viisil olla ühenduses USA idarannikuga.

Olukorras, kus uudisteagentuuride ja telekanalite reaalaja teated sündmuskohalt piltlikult öeldes tungisid uksest ja aknast sisse, janunesid inimesed üha rohkem info järele. Interneti jututubades muutusid hetkega ekspertideks kõik New Yorgis ja Washingtonis arvutite taga istujad. Nad paiskasid üleilmsesse arvutivõrku oma muljeid, kohapealseid kommentaare ja digifotosid sündmuskohtadelt. Ühelt terrorirünnaku juhuslikult pealtnägijalt Dale Shulmistralt sel teel hangitud pilti kasutas ka eilne Äripäev oma kaaneloo illustreerimiseks.

Mitmed reisi- ja lennufirmad saatsid eile-üleeile oma klientidele teate, et USA ettevõtete ja infokanalitega suheldes kasutataks telefoni asemel internetti. Lennufirmad soovitasid, et ärajäänud lendude, graafikumuudatuste ja muu info saamiseks pöördutaks kõigepealt firma kodulehe poole ja alles siis äärmisel vajadusel helistataks infonumbritel.

Internetis reisibroneeringuid tegev USA reisifirma Travelnow avaldas nimekirja telefoninumbritest, mida soovitatakse kasutada neil, kes on reisil olnud juba üle 48 tunni. Sama firma teatas, et online-broneeringusüsteemides on peatatud broneeringute tegemine lendudeks New Yorgi ja Washingtoni piirkonda. Samas sai ööpäevaringselt tühistada kõiki sinna kanti tehtud majutuse ja reisibroneeringuid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing