Majandusministeerium: allhankijate olukord järjest halveneb

ÄP Online 24. september 2001, 00:00

Kaheksa kuu kokkuvõttes ja augustis suurenes müük ligi 7. Augustis kasvas tööstustoodangu müük püsivhindades energeetikas ligi 19, mäetööstuses ligi 30 ja töötlevas tööstuses ligi 6. Töötleva tööstuse müük suurenes peaaegu kõigis harudes, välja arvatud mõnes allhankeid tootvas harus, nagu riietusesemete ja raadioaparatuuri ning täppisinstrumentide tootmine. Müük alanes ka nahatöötlemise ja muude transpordivahendite tootmises, mille osakaal kogu tööstuses on aga väike (kokku ligi 3).

Allhanketööde mahu vähenemine kajastub raadioaparatuuri ja täppisinstrumentide toodete müügi alanemises püsivhindades ligi 40?60.

Reaalmüüki on toonud alla ka kõrgete hindade püsimine elektroonikatööstuses. Riietusesemete tootmise reaalkasvu pidurdumist on toetanud eelmise aasta augustikuu rekordiline müügi suurenemine.

Nominaalkasvu vedajaks oli peamiselt töötlev tööstus. Ligi 83 töötleva tööstuse müügist tuli ettevõtete ekspordi suurenemise arvel.

Võrreldes juulikuuga suurenes välisnõudlus eelkõige mööblile (eksport kasvas ligi 90), tekstiiltoodetele (84) ning elektrimasinatele ja aparaatidele (ligi 36). Ekspordi kasv kogu harus oli aga suhteliselt tagasihoidlik (14), sest kõrged kasvunumbrid pärinevad peamiselt väikse osakaaluga harudest. Ekspordi nominaalkasvu on toetanud kõrgete ekspordihindade püsimine.

Üldiselt kajastavad eri harude augustikuu müüginumbrid allhankeid tootvate ettevõtete majandusliku olukorra jätkuvat halvenemist. Tööstuse peamiseks arengumootoriks on eksport, mis tugineb traditsiooniliste harude, nagu puidutoodete, toiduainete, tekstiiltoodete ja mööbli ekspordil.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:53
Otsi:

Ava täpsem otsing