Ülar Lauk • 22. november 2001 kell 11:16

Financial Times: WTO kahekordsed standardid

Rumal oleks mõelda, et eksisteerib lihtne ja ühene tee kõigi riikide majanduse arenguks. Samuti on totter tõestada, et kaubanduse liberaliseerimine on kõik, mida on vaja arengumaadele, kirjutab Financial Times.

2000. aastal läks 54 protsenti kogu maailma kaubaekspordist USAsse, Euroliitu (mitte arvestades kaubandust EL sees), Jaapanisse ja Kanadasse.

Maailmapanga andmetel on keskmisel vaesema riigi kodanikul tarvis ületada kaks korda rohkem kaubandustakistusi kui keskmisel arenenud riigi kodanikul. Impordimaksud on arenenud riikides arengumaadele umbes 4 korda kõrgemad, kui teistele rikastele riikidele. Esmajärgus puudutab see põllumajandussaadusi (eriti Euroopa Liidus ja Jaapanis), tekstiilitooteid, riideid (eriti USAs ja Kanadas) ja jalatseid.

Arenenud riikides kulutati põllumajanduse toetamiseks 2000.a. umbes 245 mld dollarit. See ületab 5 korda kogu abi, mis valitsused on eraldanud teiste sektorite toetuseks. Arenenud riigid kavatsevad kaitsta ka praegust dumpinguvastast seadusandlust. Iga koolipoiss võib järeldada, et see on sisuliselt protektsionistlik ja rikub vaba konkurentsi alusprintsiipe ning on tihti lihtsalt kohalike kartellide toetuseks. Arenenud riigid nõuavad arengumaadelt vaba turu põhimõtete järgmist, kuigi ise seda ei tee.

<#Vedomosti=http://www.vedomosti.ru/stories/2001/11/22-47-02.html>

Hetkel kuum