Tõnis Oja • 12. november 2002 kell 22:00

Tehnoloogiasektor murdis languse

Sõjavõimalus Iraagiga ja nädala teisel poolel avaldatavad makromajanduslikud näitajad põhjustasid esmaspäeal aktsiaturgude närvilisuse ja indeksite 2protsendilise kukkumise.

Dow Jonesi tööstuskeskmine kukkus 2,09 protsenti 8358,95 punktini. See oli juba teine rohkem kui kaheprotsendiline kukkumine viimase kolme kauplemispäeva jooksul. Aasta algusega võrreldes on maailma enim jälgitav indeks langenud 17 protsenti.

Kõige enam mõjus aktsiaturgude meelestatusele suur tõenäosus, et Iraagiga võib peatselt alata sõda.

Eilseks olid börsil meeleolud juba muutunud. Dow Jonesi tööstuskeskmine oli poolteist tundi pärast kauplemise algust 1,3 protsendiga plussis, Nasdaqi koondindeks oli kerkinud juba 2,4 protsenti. Wall Streetil oli tõusu eestvedajateks esmaspäeval 11protsendilise kukkumise läbi teinud Hewlett-Packard, kiibitootja Intel ja tarkvaragigant Oracle, mis mis kõik kerkisid 4 protsenti.

Positiivsed meeleolud said alguse juba Euroopast. Vodafone?i oodatust paremad majandustulemused kergitasid kogu tehnoloogiasektorit. Nokia aktsia hind kerkis Helsingis 3,28 protsenti 16,36 euroni. Ericssoni aktsia hind hüppas Stockholmis koguni 8,9 protsenti 8,6 Rootsi kroonini.

Lennunduskompanii SAS, kelle kolmanda kvartali majandustulemused olid oodatust kehvemad ning kes teatas, et aasta lõpuks ei suuda kasumit teenida, aktsia hind kukkus päeva alguses Stockholmi börsil 10 protsenti 54 Rootsi kroonini. Päeva lõpuks stabiliseerus hind 56 Rootsi kroonile ehk 5,9 protsenti esmaspäevasest sulgemishinnast madalamal.

Hetkel kuum