5. detsember 2002 kell 22:00

Soome suurim pidu

Täna saab kokku kogu Soome rahvas ? tuhatkond väljavalitut saabuvad presi-dendilossi ja teised jälgivad neid oma kodudes teleri ees.

Pidutsemise põhjuseks on Soome parlamendi otsus 6. detsembril 1917. aastal, mille kohaselt kuulutas parlament riigi iseseisvaks.

Punane Venemaa tunnustas Soome iseseisvust aasta viimasel päeval ja seejärel tunnustasid Soomet ka teised riigid. USA ja Suurbritannia tunnustuse saamisega läks soomlastel poolteist aastat.

Täna on tegemist loomulikult presidendi iseseisvuspäeva vastuvõtuga ? suurima sündmusega Soome (seltskonna)elus.

Seltskonnaajakirjandus on presidendi vastuvõtuks valmistanud rahvast ette juba mitu kuud: inimesed teavad, kes kannab millist kleiti, kes on saanud kutse ja kes ei ole, kes saabub kellega ja kes saabub üksinda, kelle kleit on varastatud ja kelle kleit ei ole ja kõike muud sellist äärmiselt tähtsat informatsiooni oma igapäevasteks toiminguteks.

?Väljavalitud? on samuti valmistunud juba mitu kuud selleks, et kohtuda täna õhtul kogu rahvaga. Sest tõesti, kogu rahvas jälgib neid pingsalt läbi õhtu.

Kes astub, kuidas astub, kes kummardab, kes näeb hea välja, kes halb ? telekommentaatoreid on täna riigis niisama palju kui teleriekraane.

Midagi muud täna õhtul Soome riiklikelt telekanalitelt praktiliselt vaadata ei olegi ? esimeselt riiklikult kanalilt tuleb ülekanne soome keeles, teiselt rootsi keeles.

Ülekanded presidendilossist: YLE 1 18.50?22.15; YLE 2 18.55?21.30.

Autor: Tarmo Virki

Hetkel kuum