Indrek Kald • 22. oktoober 2003 kell 22:00

Genfi IT-mess näitas tulevikutooteid

Sanyo

Niinimetatud klapiga telefoni, mille ekraan on keeratav, tutvustasid Genfis mitmed erinevad tootjad, siin näeme Sanyo mudelit. Ekraani saab keerata nii horisontaalseks kui ka vertikaalseks, lisaks saab mitmes suunas liigutada ka telefoni digikaamerat. Tõsi, tegemist on esialgu tootmises mitte oleva 3G- ehk mobiilside kolmanda põlvkonna näidistelefoniga.

Mitsubishi

Taas üks kontseptsioonitelefon, mis ei pruugi sellisena kunagi masstootmisesse jõuda, kuid näitab võimalikke arengusuundi. Pihuarvuti-telefonil domineerib suur ekraan, mis kõlbab ka liikuva telepildi, näiteks ilmateate vastuvõtmiseks. Samuti demonstreeriti Genfis selle mudeli värviekraanil vormelivõistluse ülekannet.

Tulevikus läheb mobiil nii õhukeseks, et mahub vabalt rahakoti vahele, tõestab Prantsuse firma Sagem. Samuti saab sellele näidistootele lisada pisikese klaviatuuri, mille tähed asetsevad samas järjekorras nagu lauaarvutilgi.

Sony Ericsson

Esialgu Jaapani turule mõeldud Sony Ericssoni mobiil SO505i sisaldab konkureerivate kaameratelefonidega võrreldes mitu korda paremat kaamerat. Nimelt on juunis tutvustatud mudeli kaamera 1,3 miljonit pikselit sama mis odavamatel digikaameratel. Lisaks on sel kaameral ka 16kordne digitaalne zoom.

HP iPAQ

Hewlett-Packard ühendas oma pihuarvutile iPAQ ekraani kohale digitaalse kaamera. Kaks teineteise läheduses asuvat kaameraga pihuarvutit saavad nüüd lähiraadiovõrgu Bluetooth abil liikuvaid pilte vahetada. Pihuarvuti kasutaja saab määrata nimekirja sõpradest-kolleegidest, kes saavad oma ekraanilt tema kaamera pilti vaadata, samuti saavad mõlema seadme kasutajad justkui videotelefonide abil omavahel reaalajas vestelda.

Wristomo

Jaapani mobiilsideoperaatori DoCoMo 113 grammi kaaluvat käekell-telefoni Wristomo saab esialgu kasutada vaid selles riigis. Käekellas oleva arvutiga saab saata ja võtta vastu e-posti, korraga võib seadmesse salvestada kuni 300 saabunud e-kirja. Veekindlasse kella mahub ka viis jpg- või gif-formaadis fotot, samuti erinevaid meloodiaid.

Sierra Wireless

Kanada firma Sierra Wirelessi kolmesageduslik uudse klaviatuurilahendusega mudel. N-ö kaanega avanev klaviatuur sisaldab lauaarvutiga samas järjekorras klahve. Microsofti operatsioonisüsteemiga Windows Mobile?i telefon jõuab müügile poole aasta pärast.

Hetkel kuum