5 lihtsat sammu hea digipildini

Heiko Kruusi 15. jaanuar 2004, 00:00

Pilte tehakse ikka selleks, et neid teistelegi näidata. Ka nüüd, kui digitehnika võimaldab lihtsamalt kui varasematel aegadel erilise vaevata pilte e-kirjaga sõpradele saata või interneti vaatamiseks riputada. Enne, kui oma ülesvõtteid avalikustada, on kasulik need arvutis n-ö üle käia.

Seda saab teha viie lihtsa nõksuga. Näites on kasutatud laialtlevinud pilditöötlustarkvara Adobe Photoshop LE, ent sarnaselt käib see ka paljudes teistes fototöötlusprogrammides.

Selleks, et digipilti arvutis paremaks teha, pole vaja suuri oskusi. Tarvis on arvutit, mille monitor näitaks värve enam-vähem loomulikult ning pilditöötlustarkvara olemasolu.

Alati ei ole õnnestunud pildistamisel foto kompositsiooni hästi paika saada ja pildile on jäänud üht-teist üleliigset. Seega on kõigepealt kasulik ligilähedaselt paika panna foto lõplik kaader. See säästab üleliigse pildiosa korrastamisest. Võtke tööriistakastist (kui seda pole mujale tõstetud, asub see tavaliselt ekraani vasakus servas) kadreerimise tööriist (crop tool) ja valige sellega ala, mida soovite pildile jätta. Võttes hiirega kinni tekkinud nelinurga nurkades olevatest kastikestest, saate kaadri täpselt paika sättida. Kui tundub et kaader on selline nagu tarvis, vajutage Enter või tehke valitud pildialas hiirega topeltklõps.

Avades menüüst Image/Adjust/Levels, ilmub ekraanile aken ühe kõverjoonega ? histogrammiga. See näitab, kuidas on jagunenud pildil erineva tumedusega alad. Graafiku all on kolm noolt, millega saab liigutada valget, halli ja musta punkti. Kui otstes on osa, kus graafik oma alumisest teljest kõrgemale ei tõuse, on tegemist ala- või ülesäritatud pildiga. Kõige lihtsam viis korrastamiseks on paika panna must ja valge punkt. Selleks tuleb nihutada äärmised nooled kõvera algus- ja lõpp-punkti. Näite puhul on tarvis nihutada vasakpoolset ehk siis musta punkti.

Kui valge ja must punkt on paigas, võib digikaameraga tehtud pilt tunduda ikka veel värvitoonidelt kahvatu. Et värve intensiivsemaks muuta, avage menüü Image/Adjust/Hue/saturation. Ekraanile tuleb aken kolme nihutatava skaalaga. Esimese abil on võimalik muuta pildi üldist tonaalsust, teise abil värviküllust ja kolmanda abil heledust. Enamasti tasuks lisada pildile värviküllust (saturation), viies selle väärtuse nullilt ligikaudu +30-le. Lõpptulemuse hindamisel olgu määravaks iseenda subjektiivne otsus.

Neljandaks tuleb vaadata, kas pildil on mingeid häirivaid detaile.

Toodud näite puhul on selleks objektiivi sisepeegeldustest tekkinud laik. See võib olla aga ka üldmuljet häiriv oksake, liigne elektrijuhe, soovimatu inimene vms. Toodud näites on valitud laigu eemaldamiseks tööriistakastist clone stamp tööriist ning sobiva suurusega pintsel (brush). Alt-klahvi all hoides valige pildil koht, mille tonaalsus on selline, millega soovite üleliigse katta. Vabastage Alt-klahv ja asuge hiirele klikkides ?maalima?.

Ühtlasem tulemus saadakse, kui aeg-ajalt hiirele klikkides Alt- klahvi all hoida ja uus algpunkt valida. Tööriista läbipaistvus (opacity) võiks olla vahemikus 50...80%.

Viimaseks sammuks on pildile täiendava teravuse lisamine. Selleks võtke menüüst käsk Filter/Sharpen/Unsharp mask. Avanevast aknast saab teravust lisada just niipalju, kui selles olukorras õige tundub.

Tasub vaadata, et teravust ei lisataks kunstlikult liiga palju: võiks muutustes jääda järgmistesse vahemikesse: Amount 50-100%, Radius 1?2 pikslit ja Threshold 1?10. Lõpetuseks kinnitage tehtud muudatused, vajutades OK ja pilt ongi valmis.

Jääb üle veel tulemus salvestada.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:06
Otsi:

Ava täpsem otsing