Kohus kuulutas Unicomi sõlmitud lepingu õigustühiseks

Heidit Kaio 11. märts 2004, 00:00

Vaidlusaluse lepinguga sai JCDecaux Unicom linnaosavalitsuselt konkursita 15 aastaks monopoolsed õigused, maksusoodustused ja lubaduse, et tema pindade läheduses konkurendid reklaami teha ei tohi.

Kristiinega sarnased lepingud on sõlminud veel kuus Tallinna linnaosavalitsust, mida juhtisid Keskerakonna ja Reformierakonna poliitikud, ka need on kohtu menetluses.

Kohus leidis, et Kristiine linnaosavalitsusel polnud õigust sellist lepingut sõlmida. Otsuse oleks pidanud langetama linnavalitsus kooskõlastatult linnavarakomisjoniga.

Tallinna linnavalitsus on seni väitnud, et nad polnud teadlikud lepingute sõlmimisest, mis tõid valimiskampaania ajal kasu linna juhtivale Keskerakonnale ja Reformierakonnale.

Kohtu hinnangul oleks linnaosavalitsus pidanud lepingu sõlmimisest avalikkust teavitama. Samuti polnud linnaosavalitsusel õigust anda kasutusse riigimaad. ?Selles, et liiklusväliste teabevahendite paigaldamiseks ei ole maa omaniku nõusolekut, vaidlust tegelikult ei olegi,? on kirjas kohtuotsuses.

Tallinna linnavalitsus jäi e-kirja teel saadetud kommentaaris üldsõnaliseks: ?Tegemist on juriidiliselt keeruka juhtumiga, mis jõuab tõenäoliselt ringkonnakohtusse. Sisuliselt samas asjas on menetlus erikaebuse näol jõudnud riigikohtusse.?

Kristiine linnaosavanem Lauri Laasi ei soovinud kohtuotsust kommenteerida, sest see polnud veel temani jõudnud.

JCDecaux Unicom Eesti juhatuse liige Lorraine Stevenin: ?Tallinnas ei saanud JCDecaux mingeid monopoolseid õigusi. Linnas on terve rida ühistranspordipeatusi ilma ootekojata ja mitte keegi ei takista linnal lubamast Clear Channelil või mõnel teisel ettevõtjal sinna ootekodasid püstitada.?

Halduskohtus võidu saanud Clear Channel Estonia tegevdirektori Indrek Tappo hinnangul peaks Kristiine linnaosavalitsus korraldama kohtuotsuse jõustudes reklaampindadele konkursi.

Unicomi advokaat Denis Polman ütles, et Unicom pole kaalunud linna vastu hagi esitamist, kuigi ettevõte on juba teinud ulatuslikke investeeringuid lähtudes lepingutest. Unicomile kuulub täna Tallinnas 337 ühistranspordi ootepaviljoni. Kokku rajab Unicom Tallinna 500 uut ootepaviljoni, mille investeeringu maksumus ulatub 110 miljoni kroonini. Praeguseks on juba kulutatud hinnanguliselt 60 miljonit krooni.

2002. aasta suvel andsid seitse Keskerakonna ja Reformierakonna juhitavat Tallinna linnaosavalitsust Unicomile ilma konkursita monopoolsed õigused bussiootepaviljonide ja reklaamikandjate paigaldamiseks.

Seega sai Unicom linnaosavalitsuselt õiguse tasuta kasutada linnaobjekte- ja rajatisi. Ettevõte ei pea tasuma renti ja on osaliselt vabastatud reklaamimaksust. Linnaosavalitsus andis lubaduse, et Unicomi reklaamikandjate läheduses konkurendid reklaami teha ei tohi.

Linnosavalitsuste vanemad on väitnud, et lepingute sõlmimine polnud teiste linnaosadega kooskõlastatud, kuigi seitse ühesugust lepingut sõlmiti paari kuu jooksul.

Tallinna linnavalitsus on väitnud, et ei teadnud midagi linnaosavalitsuste tegevusest, samas kasu said sellest mõlemad erakonnad.

Mõned nädalad enne kohalike omavalitsuste valimisi oli Tallinnas Unicomi hallatavates bussipeatustes heategevusliku tasuta reklaami jaoks mõeldud vitriinides Keskerakonna sümboolikaga plakatid.

Keskerakond sai reklaampinna tasuta, kuigi kaks nädalat kestnud kampaania väärtus oli hinnanguliselt 265 000 krooni.

Enne Riigikogu valimisi toimus Reformierakonna kahenädalane kampaania Unicomi reklaamipindadel, kus erakonna kasutada oli 75protsendiline soodustus.

Reformierakonna jaoks maksis üks pind 617 krooni, sel ajal pakkus Unicom meediaagentuuride kaudu reklaampindu keskmiselt hinnaga 2380 krooni, millele lisandus käibemaks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing