Riik taastab viljavaru tänavuse aasta saagist

Heidit Kaio 23. märts 2004, 00:00

Lahkuv põllumajandusminister Tiit Tammsaar esitas eile peaministrile raporti edaspidise tegevuskava kohta seoses vilja kadumisega. Ministri nägemust mööda tuleb viljavaru taastada selle aasta saagist ning olemasolevat varu müüa nii vähe kui võimalik. Samuti peetakse vajalikuks loobuda nisu varumisest ja koostada julgeolekuvaru rukkist.

1. maist hakkab riik ostma vilja kokku Euroopa Liidu raha eest turukorralduslikeks ostudeks. ?Selle vilja ladustamiseks on väga karmid nõuded, mida võiks järgida ka Eesti julgeolekuvaru hoiustamisel,? ütles endine põllumajandusminister, keskerakondlane Jaanus Marrandi.

Viljavaru taastamine on vajalik, sest Rakvere viljahoidla juht teatas läinud nädalal 13 000 tonni riigi julgeolekureservi vilja kadumisest. Tammsaar ütles, et esialgsed uurimisandmed kinnitavad ,justkui oleks suuremahuline vargus toimunud alates 2000. aastast.

Et maandada tulevikus riske, peab lahkuva põllumajandusministri raport vajalikuks riigivarude kindlustamist. ?Seni pole seda tehtud raha puudusel,? ütles Tammsaar. ?Ka meie sõjaväe varud on kindlustamata, mis on jälle raha küsimus.?

Peaministrile esitatud raportis nähakse ette rea finants- ja julgeolekugarantiide kehtestamist julgeolekuvaru hoidvate ettevõtete suhtes. Tammsaar kahetses, et 1995. aastal tegi Riigikogu otsuse, mille tulemusel hoiustavad vilja julgeolekuvaru eraettevõtted. ?Tõenäoliselt oleks riigifirmadega lihtsam asju ajada,? ütles Tammsaar.

Riigi julgeolekuvaru hoidva firma juhatuse ja nõukogu liikmed läbivad kaitsepolitsei taustauuringud. Nendele firmade varale seatakse kommertspant või hüpoteek, et kindlustada riiki vilja kadumise juhuks.

Samuti näeb raport ette põhjalikumat kontrolli ettevõtte majandusliku tausta kohta, mille osaks on finantsolukorra pidev jälgimine ja varu hoidjat kohustatakse informeerima Eesti Viljasalve maksuvõlgadest.

?Ma arvan, et need on mõistlikud ettepanekud,? ütles endine põllumajandusminister, sotsiaaldemokraat Ivari Padar. ?Mis seal ikka, tuleb otsast sööma hakata,? kommenteeris ta kujunenud olukorda viljasalve ümber.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing