Vihatud arendaja

Peeter Raidla 16. aprill 2004, 00:00

Viimsi abivallavanem Jaan Alver tunnistab, et Heldri elanikud on abipalvetega pöördunud ka vallavalitsuse poole. ?Olen neil soovitanud ühineda, et koos võidelda. Et tegu on eraomandiga, ei saa vald seal suurt midagi teha. Kohtusse mineku korral saame ehk tulla kolmandaks osapooleks. Elanikelt võetavad tasud on aga Heldris tõesti rängad.?

44 krundist koosneva Heldri elamurajooni asukad on seni vaid kord kokku tulnud, aga ühisrindest ei saanud asja. Kardetakse Valdese kättemaksu ja terrorit selle sõna otseses tähenduses. Esimesena Valdese vastu kohtuteed alustanud Mihkel Mandre on maksnud tänaseks võitluses oma õiguste eest lõivu tervisele.

?Temaga ei ole võimalik asju ajada, temast tuleb eemale hoida,? sõnab üks majaomanikke, kes eelistab anonüümseks jääda. ?Kui ta oma d?iibiga kohale tuleb, poevad lapsed ja naised hirmuga peitu. See on kohutav, milliseid kirju ta meile saadab. Valdes loodab kõiki ükshaaval murda. Ta küsib meilt pidevalt tasu turvateenuste, teede hooldamise, haljastuse ja tänavalgustuse eest. Aga Heldri teed on nii auklikud, et seal pole võimalik väikese autoga sõitagi. 23 tänavalambist põleb 11. Valdese enda hooldamata kruntidelt levib kõikjale umbrohtu. Ning mingist turvamisest pole mõtet rääkidagi.?

Oma nimega julgevad rääkida vaid need, kes on oma õiguste kaitseks juba kohtusse pöördunud. Üks neist on Arvo Kork, kelle majas Valdes kaks nädalat tagasi elektri välja lülitas.

?Valdes nõuab, et ma maksaksin uuesti kommunikatsioonidega liitumise tasu, ehkki ta teab väga hästi, et ma olen need juba ammuilma, kui krundi ostsin, ära maksnud ? ligi 100 000 krooni,? kurdab Kork. ?Veel nõuab ta tasu gaasitrassiga liitumise eest, ehkki see minu krundile ei ulatu ja ma ise gaasi ei kasuta. Pealegi on trass juba Eesti Gaasi käes. Ning elekter, mida Valdes meile müüb, on ilmselt Eesti kalleim ? päevane kilovatt-tund maksab 1 kroon ja 54 senti, millele lisandub käibemaks.?

?Hea äritava kohaselt ei saa ettevõte ühe teenuse eest kaks korda tasumist nõuda, seega palume pretensiooni esitanud kodanikel esitada liitumise eest tasumist tõendavad dokumendid,? raiub Valdes vastu.

Heldri auklikud teed on kaetud paekivituhaga, mis soojade ilmade tulekuga erilise tolmuvine üles keerutab. ?Siin pidid juba poolteist aastat tagasi teed asfalteeritud olema,? räägib Valdese lubadustest Igor Päss, ilmselt ainus Heldri elanik, kes suutis vältida nn teeninduslepingu sõlmimist.

?Teed rajatakse pärast 80% elamute valmimist, nagu on lubatud kruntide notariaalsetes ostu-müügilepingutes. Seda tehakse jällegi meie klientide kaitseks, sest vastasel korral lõhuksid rasked mitmeteljelised veokid juba valmisehitatud teid,? leiab siingi Valdes õigustuse. ?

Kork ja mitmed teised on pöördunud Valdese poole taotlusega koostada uued teeninduslepingud, kus oleks selgelt fikseeritud nii arendaja kui ka majaomanike kohustused ja õigused. Seda enam, et Morrison Invest kui üks lepingu pool on oma kohustusi rikkunud, mis annab elanikele õiguse uue lepingu sõlmimist nõuda.

?Valdes on kõige ehtsam ahistaja,? kinnitab teine anonüümsust palunud elanik. ?Tema kui eraisikust krundimüüja nõuab 200 000 krooni trahvi selle eest, et minu maja ei saanud tähtajaks valmis. Kui ma talle ütlesin, et ehitas ju tema enda ehitusfirma, kes ei suutnud tähtaegadest kinni pidada, siis ütles Valdes vastu, et see ei puutu asjasse.?

Kui Äripäev selgituste saamiseks Margus Valdese poole pöördus, vastas ta nii: ?Lähtudes Teie küsimustest arvame, et need on esitatud Heldri paari probleemse kliendi poolt meie maine kahjustamiseks. Nimesid nimetamata teatame, et kodanik pole suutnud senini tasuda isegi enda krundi eest, kuigi tehing toimus 1999. aastal. Teine ei suuda järjepidevalt tasuda elektri ja kommunaalteenuste eest ning tema suhtes on samuti algatamisel kohtumenetlus liitumistasude väljanõudmiseks. Kolmas kodanik on krundi ostnud meilt ilma liitumisteta krundi ostnud kodanikult. Ostja oleks pidanud tutvuma eelneva ostu-müügilepinguga. Samas püüab uus ostja meid ?anta?eerida, et saada põhjendamatuid lisasoodustusi.?

Vastuse lõpetas Valdes ähvardusega: ?Põhjendamatute pretensioonide avaldamise korral oleme sunnitud õiguste kaitseks pöörduma kohtu poole ja välja nõudma võimalikud kahjud, mis tekivad seoses müügi pidurdumisega. Igal juhul soovime artikli eelnevat kooskõlastamist meiega.?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing