Hansapanga Venemaa pank võiks arveldada aasta pärast

Annika Matson 20. aprill 2004, 00:00

Neivelti sõnutsi ei vasta tõele Äripäevani jõudnud kuuldus, et Hansapank on Venemaa pankades alustanud juba süvaanalüüsi ehk due diligence?i tegemisega.

?Tahame Venemaal osta väikest ni?ipanka, mis teenindab meie oma ettevõtjaid Venemaal,? ütles Neivelt.

Suprema turgude osakonna juhataja Sten Sumbergi sõnutsi võiks Hansapank Venemaa panga osta 50?100 miljoni USA dollari ehk 653 miljoni kuni 1,3 miljardi krooni eest.

Eilsel aktsionäride üldkoosolekul ütles Neivelt, et kontsern laiendab järk-järgult tegevust Venemaa finantssektoris.

Hansapanga nägemuse kohaselt võiks tänastes tingimustes Venemaaga seotud varad ulatuda 10 protsendini grupi riskiga kaalutud varadest. ?Kui täna on grupi varadest Venemaal ligi 5% siis uue nägemuse kohaselt võiks see maht ulatuda 10%ni, mis on endiselt väga konservatiivne tase. Peame silmas pidama riskide säilitamist mõistlikul tasemel,? ütles Neivelt.

Hansapanga Venemaa strateegia näeb keskpikas perspektiivis ette liisingufirma ning panga omamist sealsel turul. Seoses sellega analüüsib Hansapank võimalusi laieneda Venemaa pangandussektorisse väiksema panga ostmise või uue asutamise kaudu.

2002. aasta lõpul Venemaa transiidisektori finantseerimiseks asutatud Hansa Leasing Russia portfell on veidi enam kui aastaga kasvanud 153 mln USA dollarini (2 mld kr). Peamiselt Venemaa ekspordisektoriga seotud väliskaubanduse finantseerimise portfell ulatub täna 70 miljoni USA dollarini (914 mln kr). Sellest kevadest hakkab Hansapank uue liisingufirma kaudu pakkuma finantseerimist ka teistele varagruppidele, nagu tööstusseadmed ja kinnisvara. Uus liisingufirma hõlmab Moskva ja Peterburi piirkonda.

Hansapangal on Venemaalt võimaliku ostuobjekti valimisel lai valik.

Veebruari lõpu seisuga oli Venemaal keskpanga andmetel registreeritud 1636 krediidiasutust, neist 1583 panka. Juba mitmendat aastat toimub sektoris konsolideerumine ? võrreldes 2002. aasta veebruariga on pankade arv kahanenud 11 protsendi võrra ning kuus likvideeritakse üle 300 panga.

Teisalt iseloomustab idanaabri pangandussektorit suur kontsentreeritus. Turuliider on kunagise Hoiupanga järglane Sberbank, kelle käes on 38% riigi laenuturust ehk 21 miljardit eurot. Turuosalt järgmiste pankade laenumahud on kordades väiksemad.

Kokku ulatus laenude maht 900 miljardi kroonini. Eesti kommertspankade laenuportfell oli samal ajal 71 miljardit krooni ehk vaid 12 korda väiksem kui Venemaa pankadel. Venemaa kommertspankade laenumaht kasvas aastaga 50% võrra ehk laenubuum liigub enam-vähem samas tempos mis meil.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:22
    Otsi:

    Ava täpsem otsing