Hiina buum hoiab terase hinda kõrgel

Sirje Rank 11. mai 2004, 00:00

Euroopa suurima terasetootja Arcelori tegevjuht Guy Dolle ütles eile, et firmal ei ole mingeid raskusi ka kolmandas kvartalis hindu tõsta. ?Kliendid teavad hästi, et Euroopa hinnad on endiselt maailma madalaimad. Kardetakse defitsiiti, ehkki ise ma seda ohtu ei näe,? ütles Dolle intervjuus Bloombergile. Jaanuaris tõstis Arcelor hindu 7%, läinud kuul 8% ning lubas III kvartalis osa toodete hindu veel 15% tõsta.

Eelkõige Hiina majandusbuumi tõttu on terase ja mitmesuguse tooraine hinnad maailmaturul viimase kahe aastaga ligi 60% tõusnud ? märtsis oli terase hind mullusest kolmandiku võrra kõrgem ning kõrgeimal tasemel 1995. aastast.

Hiina valitsuse soovi pidurdada investeeringuid majanduse ülekuumenemisohus sektoritesse, sh terasetootmisse, tervitas Guy Dolle kui head uudist, kuna ?mitu aastat 25% kasvu ei ole võimalik? ning ?loodetavasti tagab see pehme maandumise?. Ise on Dolle enim mures olulise tooraine koksi nappuse üle turul.

Hiina peaminister ja USA keskpanga juht Alan Greenspan prognoosisid läinud nädalal, et Hiina valitsuse sammud majanduse ülekuumenemise vältimiseks toovad tooraineturgudel hindade languse. Hinnad ongi langenud ? näiteks vanametalli hind on märtsi tipptasemelt 255 dollarit tonnist alanenud, kuid Rootsi suurima vanametallifirma Järnbruksförnödenheter juhi Dan Lundbergi hinnangul jääb see lähiajal ajaloolises perspektiivis siiski kõrgeks.

?Me ei näe, et Hiina majandus kohe jahtuks,? ütles ka Union Investmenti haldur Christoph Niesel. ?Hiina jääb vähemalt kaheks-kolmeks aastaks endiselt maailma üheks kiireima kasvuga turuks,? ütles ta Bloombergile.

Esimeses kvartalis kasvas Hiina majandus valitsuse oodatud 7% asemel 9,7% pärast 9,1% kasvu läinud aastal. Investeeringud põhivarasse kasvasid esimeses kvartalis 43%. Aprilli lõpus keelasid Hiina ametivõimud majanduse ülekuumenemise vältimiseks ajutiselt uute laenude andmise auto- ja terasetööstusele, tsemenditööstusele ja kinnisvarasektorile ning keskpank plaanib laenuintresside tõstmist. Bloombergi küsitletud ekspertide hinnangul aeglustub Hiina majanduskasv tänavu 8,7%le ja tuleval aastal 7,8%le.

2003. aastal kasvas Hiina terasetarbimine veerandi võrra, moodustades kolmandiku kogu maailma terasetarbest. Kiiresti ? 20% tempos ? on kasvanud ka Hiina enese terasetoodang ning praegu toodab Hiina rohkem kui USA ja Jaapan kokku.

Hiina majanduskasvu aeglustumine võib aeglustada kogu maailma majanduskasvu, kuna mullusest maailmakaubanduse kasvust langes Hiina arvele 60%.

Eriti suur oli Hiina turu tähtsus Aasia riikidele ja Jaapani majanduskasvu taastumisele, ent ka 28% Saksamaa ja 21% USA läinud aasta ekspordi kasvust andis Hiina. Hiina import kasvas mullu 40%, 413 miljardile dollarile.

Hiina on suur eksporditurg ja tootmisbaas kümnetele tuhandetele välisfirmadele, millest paljud on noteeritud börsil. Näiteks autotootja Volkswagen, mille käes on 30% Hiina turust, müüb Hiinas rohkem autosid kui Saksamaal. Telekommunikatsiooniseadmete tootja Ericssoni esimese kvartali käibest andis Hiina 9%.

Hiina majanduskasvu jahutamine on surve alla seadnud nii toorainet tootvate riikide (nt Venemaa) firmade aktsiad kui ka mitmete ekspordifirmade aktsiad, mis sõltuvad Aasia turust.

Läinud aastal tarbis Hiina 55% kogu maailma tsemendi- ja 36% terasetoodangust. Riiki tuli välisinvesteeringuid kokku 690 miljardit krooni.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:26
    Otsi:

    Ava täpsem otsing