Algas omavalitsuste liitmise uus ring

Heidit Kaio 20. mai 2004, 00:00

Rahvaliit, Reformierakond ja Res Publica on jõudnud kokkuleppele minna uuele ringile valdade ja linnade liitmise reformiga pärast Mart Laari valitsuse kohalike omavalitsuste reformi ebaõnnestumist.

Eile ja üleeile arutasid Riigikogu poliitikud liitumispreemiate paketti käsitlevat seadust, mis tuleval aastal võtaks riigieelarvest 200 miljonit krooni. Muu hulgas premeeritaks järgmisel aastal iga vabatahtlikult liituvat omavalitsust 1,5?3 miljoni krooniga.

Küsitletud omavalitsused preemiaraha oluliseks ühinemise mootoriks ei pidanud. ?Et tegemist on ühekordse tuluga, siis see pole oluline stiimul, pigem meeldiv boonus,? ütles Loksa vallavanem Madis Praks. Loksa vald peab ühinemisplaani Kuusalu vallaga.

Vallad peavad oluliseks tulevase partneri majanduslikku seisu ning liitlasena nähakse pigem võrdselt rikast kui võrdselt vaest valda. ?Ega kahest vaesest üht rikast ei saa,? ütles Taimi Saarma, Tallinna külje all asuva Jõelähtme valla vanem.

Jõelähtme ja Eesti rikkaima omavalitsuse Viimsi valla vahel asub Maardu linn, millega liitumine pole huvipakkuv kummalegi jõukale vallale. ?Maardu on meie poole pöördunud, et mingeid üksusi endale saada,? ütles Taimi Saarma.

Harju maakonnas peavad liitumisplaane Loksa ja Kuusalu vallad, kuigi võiks oodata hoopis Loksa valla ja linna ühinemist.

Loksa vallavanema Madis Praksi sõnul on probleemiks linna halb majanduslik olukord. ?Loksa linnal on kümme miljonit krooni soojaks köetud laenu, mida valla elanikud hakkaksid kinni maksma,? ütles Praks.

Rohkem kui riigi lubatud toetus peibutab Loksa valda Kuusaluga liitumisläbirääkimisi pidama lähinaabrite Kehra linna ja Anija valla ühinemise hea näide. ?Kehra linn sai võtta 4 miljonit krooni laenu ja ehitada spordikeskuse, üksi poleks nad seda teha saanud,? ütles Praks.

Riigikogu menetluses on seaduseelnõu, mis käsitleb toetuste paketti vabatahtlikult ühineda soovivatele omavalitsustele. Kiirematele liitujatele on suuremad toetused. Iseseisva teemana määrab valitsus ühinemispiirkonnad ehk vallad ja linnad, millel riigi silmis oleks mõttekas ühineda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing