Postimüügiturg vähenes eelmise aastaga 10 protsenti

Andres Kärssin 20. mai 2004, 00:00

Kui statistikaameti andmeil oli mullu postimüügi maht 520 miljonit krooni ehk ligi 11 protsenti vähem kui 2002. aastal, siis postimüügi firmad ise hindasid siinse turu mahuks umbes 700 miljonit krooni. Sellest pool on Hobby Halli käes, number kaks on Anttila ning kolmas-neljas Quelle ja Halens.

Majandusnäitajate võrdluses paistab enim silma Kesko kontserni kuuluva Anttila tulemus ? ettevõtte mullune käive oli 145,7 miljonit krooni, mis on 55 miljoni krooni võrra vähem kui 2002. aastal ning kahjum 2,2 miljonit krooni.

Tegevjuht Tauno Tuula põhjendas veerandi võrra langenud käivet korrigeeritud käsitlusega käibe kajastamisel vahetuskauba osas. ?Vahetuskaup moodustab 10?15 protsenti üldkäibest,? lisas ta.

Tuula lausus, et Anttila tegelik käibe langus oli umbes 10 protsenti, mis vastab kogu muu kaubandusega konkureeriva postimüügituru langusnäitajale. Samuti on tema sõnul postimüügi osa kogu jaekaubanduses praeguseks langenud 1,8 protsendilt 1,5 protsendile. Võrdluseks ? Saksamaal on see näitaja 6 protsenti.

Stockmanni kontserni kuuluva Hobby Halli käive langes aastaraamatu andmeil mullu 11 protsenti 362 miljonile kroonile. 2003 sügisel teatas Stockmann, et Hobby Halli divisjoni kasumlikkus on ebarahuldav, tulemuse parandamiseks suleti mitu poodi, sealhulgas Hobby Halli kauplus Tallinnas Maakri tänaval.

Erinevalt Soome ja Rootsi taustaga postimüüjatest on kiduval turul oma positsiooni tugevdanud Saksa päritolu Quelle, müües mullu kaupa 60 miljoni krooni eest ehk kaks korda enam kui 2002. aastal. ?Võin julgelt öelda, et meil läheb hästi, mida on langeva turu juures tore vaadata,? ütles Quelle Estlandi juht Mari Rahumägi.

Rahumägi lausus edu põhjendades, et eelmisel suvel Eestisse asutatud Euroopa suurima postimüüja Quelle tütarfirma on laiendanud tootegruppe, pakkudes rohkem kodumasinaid ja mööblit. Quelle laienemisplaanide hulka kuulub tulevikus ka logistikakeskuse rajamine Eestisse, mis oleks suunatud Baltimaade ja Skandinaavia varustamisele.

Samas viitas Rahumägi sarnaselt Tauno Tuulaga lisandunud konkurentsile kogu jaekaubanduses. Ta mainis postimüüjate muredest rääkides muu hulgas Eesti Posti, mille kontorites pole võimalik maksta kaardiga ning samuti on pole käima läinud sms-teavitussüsteem.

Eesti Posti kommunikatsioonijuht Inge Rumessen möönis, et sms-teavitussüsteemi väljatöötamine ja testimine on kujunenud eeldatust pikemaks. ?Kõigi eelduste kohaselt oleme suve lõpuks valmis seda teenust reaalselt pakkuma. Kaardiga maksmine peaks suuremates postkontorites võimalik olema juba paari kuu pärast,? lausus ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing