EL ja Moskva kõrvaldavad takistusi Venemaa pääsemisel WTOsse

Sirje Rank 21. mai 2004, 00:00

Kõige olulisem Venemaa teel WTOsse on vaidluste lahendamine Euroopa Liiduga, mille arvele langeb pool Venemaa väliskaubandusest ja kolmandik välisinvesteeringutest. Viimastel nädalatel on saavutatud olulist edu ning kõnelused loodetakse lõpule viia eile-täna Moskvas toimuva ELi ja Venemaa tippkohtumise raames.

Venemaa saamine WTO liikmeks parandaks kaubavahetuse ja äritegevuse tingimusi ka Eesti ettevõtjatele. Praegu on Eesti kaupade osakaal Vene turul vaid 1,3%.

?Mu sisetunne ütleb, et tänastel kõnelustel töötame lõpliku kokkuleppe kallal,? ütles eile Moskvas ELi kaubandusvolinik Pascal Lamy. Sama mõtet väljendas Venemaa majandusminister German Gref.

Peamine vaidlusteema on elektri ja gaasi hind. Gazprom müüb kodumaistele tarbijatele gaasi neli-viis korda odavamalt maailmaturu hinnast. EL nõuab, et kodumaistelt tööstustarbijatelt küsitud hind kataks vähemalt tootmiskulud ja mõistliku kasumi. Praeguse hinnataseme juures on kaetud 80% tootmiskuludest. Vastasel juhul riskib Venemaa energiamahuka tööstuse eksport (teras, väetised) trahvitollidega.

EL tahab Venemaalt siduvat kohustust energia hinna järkjärguliseks ühtlustamiseks. Lähemale näiteks praeguselt 30 dollarilt 1000 kuupmeetrist 50 dollarile, mis Venemaa küsib SRÜ riikidelt.

Venemaa annab 50% ELi gaasiimpordist ning 25% gaasitarbest. Gaasi hind mõjutab paljude kaupade konkurentsivõimet.

Veel nõuab EL Venemaa imporditollide alandamist autodele ja lennukitele, vanametalli eksporditollide alandamist, juurdepääsu avamist teenuste turule telekommunikatsiooni-, transpordi- ja finantssektoris.

Kui Venemaa saavutab aasta lõpuks kokkuleppe ka teiste suurte kaubanduspartnerite USA ja Hiinaga, on reaalne Venemaa liitumine WTOga 2005. aastal. USA peamine nõudmine on piraattarkvara ja -helikandjate tootmise lõpetamine.

Osa Venemaa äriliidreid on WTOsse astumise vastu. Näiteks miljardär Oleg Deripaska, kelle firma Basic Element kontrollib maailma suuruselt teist alumiiniumitootjat Russian Aluminium. Ekspertide hinnangul kaotaksid WTOsse kuulumisest sellised firmad nagu Rostelecom ja AvtoVaz, sest konkurents kasvaks. Samas võidaks Gazprom, sest gaasi hind kerkiks kiiremini, kui näeb ette Venemaa riiklik majandusstrateegia.

WTO kõrval on kohtumisel oluline teema Kyoto kliimakokkulepe, mis ei saa jõustuda ilma Venemaa liitumiseta. Vahetult tippkohtumise eel andsid leppele tauniva hinnangu Venemaa Teaduste Akadeemia teadlased, kelle sõnul kahjustaks Kyoto leping Venemaa majanduskasvu väljavaateid. Kui Venemaa keeldub, jääb EL leppe täitmisega üksi, pannes Euroopa firmadele veel ühe konkurentsi pärssiva lisakoorma. Majandusteemadest on kõne all veel Siberi ülelennutasud, millest Venemaa teenib aastas vähemalt 300?400 miljonit eurot ning mis näiteks Finnairile tähendavad aastas 10 miljonit eurot lisakulu.

Poliitilistest teemadest tulevad Moskvas jutuks ka vene vähemuse olukord Balti riikides, ütles eile Venemaa asevälisminister Vladimir T?isov.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:28

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing