Tubinaga lõpetades ja alustades

Kersti Inno 28. mai 2004, 00:00

Kontserdi avalugu on Rudolf Tobiase ballaad ?Sest ilmaneitsist ilusast? (1911), mille aluseks ?Kalevipoja? X loo lõpp, jutustus Ilmaneitsi sõrmusest. Meloodilises ja värvikas, kohati impressionistlikult kõlavas teoses soleerib mitmel konkursil võiduga pärjatud Peterburi Maria Teatri sopran Maria Ljudko.

Eduard Tubina loomingust tuleb ettekandele tema esimesi pärast kodumaalt Rootsi põgenemist valminud helitöid ? kontsertiino klaverile ja orkestrile (1945). Selle efektse ja pianistlikult virtuoosse teose solist on Tubina festivali kunstiline juht Vardo Rumessen, kes hinnatud eelkõige eesti klassikalise muusikapärandi järjekindla tutvustajana nii kodus kui ka rahvusvahelises ulatuses.

Kontsert kulmineerub 20. sajandi suurima sümfooniku Dmitri ?ostakovit?i tuntuima, viienda sümfoonia (1937) ettekandega. Teose esiettekande dirigendi Jevgeni Mravinski arvates vapustab see sümfoonia ?filosoofilise mõtte jõu ja sügavusega, mis on valatud rangetesse, oma lihtsuses ja suuruses tõeliselt klassikalistesse vormidesse?. Suure moraalse pinge all loodud, närvilisi tukseid tulvil teost kuulas Peterburi publik pisarates. ?See ei ole muusika, see on kõrgepingeline ja võbelev elekter,? tõdes üks liigutatud kuulaja viienda sümfoonia kohta, mis on tänase päevani ?ostakovit?i imetletuim teos.

Kontserti juhatab ERSO peadirigent, Peterburi uue dirigeerimiskoolkonna üks silmapaistvamaid esindajaid Nikolai Aleksejev.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 09:24

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing