Investeeringud ärikinnisvarasse hoogustuvad

ÄP 14. juuni 2004, 00:00

Mitu aastat suhteliselt tagaplaanil püsinud Tallinna büroohoonete turg on taas aktiviseerumas.

Mitmed arendajad on leidnud olevat sobiva aja uute projektide turuletoomiseks, mis on kõige suuremaks probleemiks just mõnevõrra aegunud pindade omanikele. Sama hinna korral eelistavad paljud üürnikud kõrgetest kolimiskuludest hoolimata ette võtta kontorivahetuse, sundides olemasolevate pindade omanikke uusi ja varasemast soodsamaid pakkumisi tegema.

Ühelt poolt tihenev konkurents üürnike pärast ning teiselt poolt 10 protsendile lähenev kaasaegsete ärihoonete tootlus on toonud mitmed neist müüki. Kõik see on aktiviseerimas ärihoonete üüri- ja müügiturgu, pakkudes uusi võimalusi nii kinnisvaraarendajatele kui ka pikaajalistele finantsinvestoritele.

Kaubanduspindade turg oli Tallinnas välja kujunenud juba möödunud aasta keskpaigaks, käesoleval aastal on lõpule viidud vaid juba varem alustatud projekte.

Uusi mastaapseid kaubanduskeskuseid tõenäoliselt rajama ei hakata. Kuna suur osa ehitatavatest ja olemasolevatest kaubanduskeskustest on rajanud kinnisvaraarendajad edasimüügi eesmärgil, on lähitulevikus oodata mitmete keskuste omanikuvahetust.

Eeldatavasti hakkavad esimesed tehingud toimuma juba 2004. aastal. Liitumine ELiga on avanud küll tee mitmetele fondidele ja institutsionaalsetele investoritele, kuid Euroopa mõistes tagasihoidlikud mahud on enamiku jaoks väheatraktiivsed.

Seega on potentsiaalseteks ostjateks eelkõige keskmise suurusega ja väikesed investorite grupid.

Kuna hästi majandatud ja uus kaubanduskeskus ei erine oma riskitaseme poolest A+-klassi (kõige kvaliteetsemad pinnad) büroohoonest, võib eeldada, et müügitehingute tootlus on samas suurusjärgus büroohoonete tootlusega, s.o 10?12%.

Kaasaegsete tootmis- ja laopindade turul toimuvale on raske ühest hinnangut anda, kuna vähese pakkumise tõttu toimub vaid üksikuid ostu-müügitehinguid.

Sageli hindavad finantsinvestorid konkreetsest rahavoost olulisemaks potentsiaalset kinnisvara hinnakasvu, mida võib igati õigustatuks pidada. Eelkõige on väärtustumas kaasaegsetes logistikaparkides ja hästi ligipääsetavate magistraalide ääres paikneva kinnisvara väärtus. Perspektiivis võibki hinnata investorite huvi kasvu tootmis- ja laopindade vastu.

Allikas: Uus Maa Kinnisvara

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing