Näpi saeveskist saab võimas hööveldaja

Väinu Rozental 21. juuni 2004, 00:00

Proovitootmine algas Rakvere lähedal Näpil uues höövlitehases mai lõpus. ?Täisvunk peaks höövelliinil sees olema augusti lõpus ning kolmanda vahetuse loodame käivitada selle aasta viimases kvartalis,? lausus Näpi saeveski juhataja Jaano Haidla.

Uues tootmisüksuses hakkab kolmes vahetuses tööle 21 inimest. Haidla ei soostunud ütlema, kui suur on höövlitehase ja selle juurde rajatud laokompleksi hind.

Näpi uus höövelliin suudab minutis hööveldada 150 meetrit põranda- ja sise- ning välisviimistluseks mõeldud lauda. Aastane tootmisvõimsus on 60 000?80 000 kuupmeetrit hööveldatud tooteid.

Umbes sama võimsa höövelliini käivitasid aasta tagasi Tartumaal tegutsev AS Rait ning Pärnumaal tegutsev Sauga saeveski. Rait hööveldab kolmes vahetuses profiillauda ning Stora Enso Timberi omanduses olev Sauga saeveski hööveldab ehituskonstruktsioonpuitu.

Jaano Haidla kinnitusel hakkab seni nii männi- kui kuusepalki saaginud Näpi saeveski tasapisi üle minema vaid kuuse saagimisele. ?Üht puuliiki on kasumlikum hööveldada,? põhjendas Haidla. ?Tahame vähemalt poole oma saeveskis saetud toodangust kohapeal vääristada ehk hööveldada.? Höövlitoodangu põhituruks saab Euroopa.

Suuruselt kolmanda saetööstuse, Näpi saeveski selle aasta prognoositav tootmismaht on 130 000 m3 toodangut. ?Järgmisel aastal läheme püüdma 150 000 kuupmeetri suurust mahtu,? rääkis Haidla. ?Kui praegu impordime Venemaalt umbes poole vajaminevast toormest, siis ilmportsaepalgi osakaal üha kasvab.?

Kuigi Näpi saeveski hakkab tootma sisuliselt sama höövlitoodangut, mida seni on suures mahus ainsana teinud Rait, ei näe Raidi juhatuse esimees Ivar Dembovski uues tootjas suurt konkurenti. ?Kui meie ja Näpi saeveski toodang moodustab kokku 0,06 protsenti maailma höövlitoodangu mahust, siis mis konkurentsist me rääkida saame,? lausus Dembovski. ?Ma ei näe konkurentsist tingitud probleeme ei toodangu müümisel ega toorme hankimisel.? Dembovski sõnul on nende plussiks see, et osa hööveldatud laudu katavad nad värviga, lisades sel moel toodangule lisaväärtust. Raidi aasta tagasi käivitatud höövelliini investeerisid omanikud umbes 40 miljonit kroon.

Eesti Metsatööstuse Liidu tegevdirektori asetäitja Märt Riistopi sõnul läheb kogu maailma puidutööstus seda teed, et enne kauba väljasaatmist püütakse puitu võimalikult palju kohapeal töödelda.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:33
    Otsi:

    Ava täpsem otsing