Paikuse ? ettevõtlike inimeste vald Pärnumaal

Sirje Niitra 21. juuni 2004, 00:00

Paikuse vallavalitsus paistis 7?8 aastat tagasi teiste seast silma sellega, et ostis riigilt maad, mida nüüd ise planeerib ja kruntidena maha müüb nii elamuehituse kui ka ettevõtluse vajadusteks. Enne, kui ehituseks läheb, ehitab vald oma jõul teed valmis. Praegu on valla maale planeerimisel uus elurajoon kokku tuhande elaniku tarvis. Sinna tuleb nii suuremaid kortermaju kui ka eramuid. Citymarket on ostnud tüki jõeäärset maad 74 elamukrundi jaoks, kuhu kavandab kinnist elurajooni. Endiselt ehitab Paikusele odavaid maju AS Reldor, mille elamupiirkonda tänavanimede järgi rahvasuus linnuriigiks hüütakse. Kokku on seal juba 50 üheperemaja ringis, plaanis on veel 30 ehitus. Vallamaja kõrvale hakkab Reldor kohe ehitama kolmekorruselist korterelamut. Pooleli elamuehitusprojekte on vallas veel mitu.

Üle kümne aasta valda juhtinud Kuna Erkmanni sõnul kiirendab ettevõtlus elamuehituse arengut ja vastupidi, sest inimestel ei meeldi kaugel tööl käia ja ettevõtted vajavad töötajaid. Eduka Paikuse valla elanikkond kasvab järjest, igal aastal lisandub saja uue elaniku ringis. Kolme ja poole tuhande elanikuga valla jaoks on seda üsna palju.

Täna on Paikusel vallas üle 2000 tööealise elaniku, töökohti aga poole vähem, nii et osa käib Pärnus või Sindis tööl. Samas käib 562 inimest Paikusele mujalt tööl. Need, kes mõnda paljudest valla elurajoonidest endale kodu soetavad, on tööturul konkurentsivõimelised spetsialistid, ütleb Erkmann. Eelmisel aastal laekus 40% valla eelarvest üksikisiku tulumaksust, lisab ta. Riigipoolne toetus on aasta-aastalt vähenenud. ?Mida edukam vald, seda väiksem toetus. Kohapealne initsiatiiv saab karistatud,? leiab vallavanem.

Kõige rohkem on Paikuse vallas esindatud metsa- ja puidutööstusega seotud ettevõtlus. Piirkonna suurim tööandja Paikuse saeveski annab tööd 140 inimesele, Pinea mööblitehases käib ametis veel sada. Mööblit toodavad ka sellised firmad nagu Hollandia, Entot ja Sindi Mööbel. Paikuse politseikoolis on rakendust leidnud samuti sadakond valla elanikku. Tootmise poole pealt on esindatud veel metalli- ja turbatööstus. Jahtlaevade AS toodab suuri purjekaid mitmele poole Euroopasse. Põllumajandusettevõtetest on tugeval järjel Kavari suurtalu ja Männituka talu.

Ettevõtlust tuleb Paikusele kogu aeg juurde. Maad on juba ostnud üks autoremonditöökoda ja kütusetankla. Sügisel käivitub suure projektina jäätmekäitluskeskus 20 uue töökohaga kogu maakonna tarvis. OÜ Fikarelli on ostnud valla Pärnu-poolses otsas maad ja saanud ehitusloa veekeskuse rajamiseks. Turismimagnetina areneb edasi Soomaa rahvuspark, mille üks osa samuti valla territooriumile jääb.

Erkmann ütleb, et Paikuse vald on avatud igasugusele ettevõtlusele: ?Meil on maad, mida müüa ja üldplaneering nii koostatud, et saame väga kiirelt otsustada.? Uus Sindi veetrass ja peagi Euroopa Liidu toel rajatav kanalisatsioon peaks vallavanema hinnangul andma piirkonna arenguks uue tõuke.

Jutud Paikuse valla liitmisest Pärnu linna külge on nüüd vaibunud. Erkmanni sõnul leiab aset mõistlik koostöö. Kui mingi ühinemine peaks kunagi aset leidma, siis võiks Paikuse moodustada kokku 12 000 elanikuga omavalitsuse Sindi linna ning Tori ja Tootsi vallaga, leiab ta.

Paikuse saeveski tegevjuht Tõnu Järv ütleb, et 140 töötajast elab samas vallas 42%, Pärnust käib 30% ja Sindist 25%. Ettevõtte käive on üle 400 mln krooni ja 70% toodangust läheb eksporti. Paikuse valiti 1997. aastal saeveski asukohaks hea logistilise asukoha ja loodusressursi läheduse tõttu, selgitab ta. Tootmine pandi püsti keset põldu valla abiga, ehituse ajaks renditi ruume vallavalitsusest. Järve sõnul on Paikuse vallal eesrindlik juhtkond, kes tegeleb vallale lisatulu hankimisega ja panustab kõvasti infrastruktuuri. Ta kiidab ka valla plaani ettevõtlusküla püsti panna.

ASi Torfex juhatuse esimees Kalju Leemet juhib 50 töötajaga ja 25 miljoni krooni suuruse aastakäibega ettevõtet, mis teeb turbatooteid kogu Euroopa tarvis. Vaid 10% toodangust läheb Eesti aiapidajaile. Ettevõte tegutseb 1992. aastast alates ja pole juhi sõnul valla poolt mingit vastuseisu kohanud, pigem vastupidi. ?Olen eluga Paikusel väga rahul, sest siin on kõik eluks vajalik käe-jala juures olemas,? ütleb Leemet, kes ka ise perega vallas elab.

 • Toomas Kivimägi, Pärnu maavanem:
  Paikuse on Pärnumaa kõige kiiremini arenev piirkond. Väga oluline on kooli olemasolu, kus õpilaste arv kasvab iga aastaga. Paikuse eeliseks on hea geograafiline asend, kuid alahinnata ei saa ka inimfaktori, eriti vallavanema, osa. Kohalik võim on seal julgenud teha ebatraditsioonilisi otsuseid. Kui paljud teised omavalitsused ootasid, millal riik maad kingib, siis Paikuse oma ostis ise maid kokku. Nüüd on vald seda maad edukalt välja pakkunud ettevõtjaile ja selle pealt teeninud. Ka jäätmekäitluskeskusele jah-sõna ütlemine oli valla seisukohalt õige otsus.

Paikuse vald võistleb Pärnu linnaga inimeste pärast ja on selles väga edukas olnud. Võib öelda, et linn on oma võimalused maha maganud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 14:33
  Otsi:

  Ava täpsem otsing