Eesti katuseaknaturul võistlevad kolm kaubamärki

Asso Puidet 22. juuni 2004, 00:00

Tehniliselt erinevad Eestis müüdavad katuseaknad üksteisest eelkõige käepideme asukoha ehk avamiskoha poolest.

Veluxi akende käepidemed asuvad raami ülaservas, mis ei võimalda akent eriti kõrgele paigutada, ilma et selle avamiseks peaks taburetile tõusma. Velux Eesti OÜ müügidirektor Urmas Truusa sõnul on sellised ülalt avanevad aknad turvalised näiteks lastetubades.

Roto ja Fakro katuseakende käepide asub aga akna allservas ja see lubab akna paigutada kõrgemale. Nii pääseb rohkem valgust ruumi sügavustesse ning see jaotub ühtlasemalt.

Samas, kui soovitakse, et katuseaknast langeks valgus otse kirjutuslauale, on nii mõnigi kord otstarbekas ülalt avanev käepide: alt avaneva akna puhul võivad laual olevad esemed hakata akna avanemist segama.

Sõltumata sellest, mis aknafirma kasuks ikkagi otsustada, tuleb silmas pidada, et katuseakende kogupind võiks moodustada kümnendiku põrandapinnast. Magamistubades ning teistes vähem valgust nõudvates tubades see reegel aga ei kehti.

Sobiva katuseakna suuruse valikul tuleb lähtuda katuse konstruktsioonist ning põrandapinnast, mida soovitakse valgustada. Oluline on ka katuse kalle: mida väiksem on katuse kaldenurk, seda suuremaid aknaid on tarvis.

Fakro katuseaknaid müüakse mõõtudes alates 55×78 cm kuni 134×140 cm. Veluxi akende mõõdud on vastavalt 55×78 cm kuni 114×118 cm. Roto akende mõõdud ulatuvad 54×78 sentimeetrist kuni 134×140 sentimeetrini. Erinevate tootjate valikus on kümneid aknatüüpe, mis erinevad nii mõõtude, soojapidavuse kui ka lõppviimistluse poolest.

Fakro katuseakende puhul võib aga arvestada ligikaudu 6% suurema valgusavaga kui teistel sama mõõtu katuseakendel. Seda seetõttu, et Fakro katuseakende ventilatsiooniklapp on ehitatud akna lengi, mitte raami sisse.

Katuseakna materjali valikul on oluline arvestada, missugusesse ruumi seda soovitakse paigaldada. Kööki ja vannituppa võib panna ka niiskust hästi taluvad plastikaknad.

Erinevalt konkurentidest pakub Roto, kellel on väga lai aknavalik, Eesti turule ka täisplastist katuseakent. Veluxil ja Fakrol on sellele omalt poolt vastu panna polüuretaanist plastikkattega aken.

Akna soetamisel tuleks silmas pidada ka akna U väärtust. See näitab kui palju soojust vattides laseb üks ruutmeeter akna pinda tunni jooksul läbi, kui välis- ja sisetemperatuuride vahe on 1° C.

Seega: mida väiksem on U väärtus (W/m²K), seda soojapidavam ta on. Katuseakende U väärtus jääb vahemikku 1,4 kuni 1,1 W/m²K.

Ehki ASi Bestor Grupp Eestisse toodavad Fakro aknad on odavaimad, ostetakse neid siiski vähem ? umbkaudu 300 aastas.

Roto aknad moodustavad ligi neljandiku ostetud akendest. Aknaid maale tarniva Lokman ASi katuseakna tootejuht Margus Vijard kinnitas, et järgmisel aastal on Roto akende turuosa kindlasti suurem. ?Üritame klientidele selgitada alt avaneva akna hüvesid Veluxi akendega võrreldes,? selgitas ta ettevõtte müügistrateegiat. ?See on siiski päris oluline erinevus.?

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 14:33
Otsi:

Ava täpsem otsing