Euronõuete täitmine raskendab puitmajade eksporti

Väinu Rozental 14. september 2004, 00:00

Mida tehnilistele tingimustega kooskõlla viimine tootjatele tähendab, pole veel teada, sest tunnustuse saamise süsteem pole Eestis käivitunud.

Enne ELi astumist aktsepteeris Eesti Euroopa ehitustoodete direktiivi ning võttis vastu ehitusseaduse täienduse, mille kohaselt peavad eksporditavad puitkarkassmajad vastama euronõuetele juba alates selle aasta 1. maist. Palkmajade osas rakendub nõue järgmise aasta 1. veebruarist.

Samas pole Eesti riigi poolt Tallinna Tehnikaülikooli (TTÜ) juurde selle aasta aprillis moodustatud tunnustusasutus jõudnud menetlusse võtta veel ühtegi tunnustusavaldust.

?Asi on rumalasti välja kukkunud ? otsus tehniliste nõuete kohta on ilus, kuid ressurssi asja realiseerimiseks pole,? ütles puitkilpmajade tootja OÜ Matek juhataja Ivo Kaasik. Tema kinnitusel on nad seni oma toodangut probleemideta eksportinud. ?Meie Norra, Rootsi ja Saksamaa partnerid pole meilt Euroopa tunnustusmärki veel küsinud,? lausus Kaasik ja lisas, et tegelikult toodab Matek juba alates 1993. aastast maju, mis vastavad Saksa kvaliteedikontrollile.

Eesti Puitmajaliidu juhatuse esimehe, palkmajatootja OÜ Mountain Loghome juhatuse liikme Andres Minni sõnul on tunnustusega seonduv äärmiselt segane. ?Kuna keegi pole tunnustusprotseduuri läbi teinud, ei oska keegi täpselt öelda, kui kaua see aega võtab ja mis see maksma läheb,? rääkis Minn. ?Meil pole täit teadmist, kas tehniline tunnustus tuleb hankida seeriatoote või iga individuaalprojekti järgi valminud palkmaja kohta.?

TTÜ juurde loodud tunnustusasutuse juhataja Enrico Palmi kinnitusel võetakse esimesed tunnustuse taotlejate avaldused menetlusse lähiajal. ?Kui puitmajatootjatele on jäänud asi segaseks, siis mööname ka oma süüd, sest hetkel pole meil piisavalt ressurssi laiaulatusliku reklaamikampaania läbiviimiseks,? seletas Palm. ?Oleme korraldanud siiski infotunde ning kogu vajalik teave on kirjas meie koduleheküljel.?

Palmi kinnitusel tuleb Euroopa tehnilist tunnustust taotleda vaid seeriaviisilise toodangu kohta. Tunnustamisprotseduur võtab aega vähemalt pool aastat ning maksab sõltuvalt töömahukusest 160 000?200 000 krooni. Palm tunnistas, et olemasoleva tööjõuga suudavad nad aastas menetleda 4?5 taotlust.

Eestis tegutseb tosinkond suuremat, eksporditurgudele suunatud puitkarkassmajade toojat ja umbes 40 suuremat palkmajatootjat.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi ehitustalituse peaspetsialisti Katrin Schmidti sõnul on tunnustuse hankimine tootja enda vastutus. ?Meil on vaba turg ja iga tootja võib tunnustusmärgi taotleda ükskõik millisest Euroopa riigist,? rääkis ta. ?Kuigi Eesti riigil ei olnud kohustust moodustada tunnustusasutust, käivitasime siiski süsteemi, mille kohaselt saab tunnustust vajav tootja taotleda EASist toetust kuni pooles ulatuses.?

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 14:43
    Otsi:

    Ava täpsem otsing