Ehitusjärelevalve ? kulu või tulu?

Riho Koost 22. september 2004, 00:00

Ehitustööd dokumenteerib ehitusfirma esindaja ning omanikujärelevalve kohus on dokumentide olemasolu kontrollida ja ehitajalt nõuda. Ehitamise tehnilised dokumendid on ehitustööde päevik, ehitusprojekt, töökoosolekute protokollid, materjalide sertifikaadid.

Omanikujärelevalve insener kontrollib üle kõik kaetud tööd. Kaetud tööd on kõik sellised tööoperatsioonid, mis ehitamise käigus kaetakse järgmise materjalikihiga ja mida seetõttu ei ole võimalik hiljem ehituse lõpus üle vaadata, näiteks seina karkass, soojustus, tuuletõkkeplaat, elektrijuhtmed ja torud seinte sees. Iga sellise töö kohta koostatakse kaetud tööde akt eraldi.

Üsna sageli on omanikujärelevalve ülesanne aidata tellijal määrata teostatud ehitustööde mahtu.

Omanikujärelevalve jälgib ka ehitustööde ohutust keskkonnale, ehitusplatsi korrashoidu ning ohutustehnika reeglite täitmist. Puuduste avastamisel nõutakse nende kõrvaldamist või peatatakse ohtlik töö.

Teenuse maksumus koosneb inseneri töötundidest, transpordikulust, kontorikulust, kokku orienteeruvalt 1?3% ehituse maksumusest. Suurematel objektidel on see suhtarvult väiksem ja eramajadel suurem. Arvestakse ka seda tööd, mida järelevalveinsener teeb kontoris projektiga tutvudes ja analüüsides.

Reeglina võidab tellija raha omanikujärelvalvele kulutatud raha kordades suuremana tagasi. Näiteks sobib juhus, kus tellija ei palganud omanikujärelevalvet: kellegi nimi oli järelevalvena ainult fiktiivselt kirjas. Ehitustöid tegi üks väike ehitusfirma, ehitati Fibo-plokist korrusmaja. Kui tellija lõpuks abi küsima tuli selgus, et Fibo-seinte ladumiseks oli kasutatud nõrgema survetugevusega plokke ja jäetud ka armatuur panemata. Seoses sellega tuli seinad osaliselt lammutada ning betoonvöödega tugevdada. Tellija rahaline kaotus oli üle 400 000 krooni. Sellele lisandub veel ajaline kaotus- tähtajad pikenesid.

Mina soovitan tellijale järelevalve palgata juba projekteerimistööde ajal. Omades suuremaid kogemusi, võib järelevalve konsulteerida erinevates küsimustes. Sellest võib tekkida ökonoomsemaid lahendusi, mis on tellijale kasulikumad.

Omanikujärelevalve lähtub oma töö teostamisel eeldusest, et ehitusfirma teostab tööd kvaliteetselt. Seetõttu ei ole vajalik alati objektil viibida. Kaetud tööde korral kutsub ehitaja järelvalve tööd üle vaatama ja akti vormistama. On suuremaid ja keerulisemaid objekte, kus on vaja pidevalt kohal olla. Näiteks firmal KPSR Konsult oli selliseks objektiks Ülemiste Kaubanduskeskuse omanikujärelevalve tegemine. Sellel objektil oli korraga neli järelevalveinseneri.

100% ei ole võimalik kõikide tööoperatsioonide juures viibida, kuid kontroll peab olema piisav kvaliteedi tagamiseks.

Kiirustamine tingib patustamist tehnoloogia vastu. Tihti ei lasta alumist kihti piisavalt kuivada ja hiljem tuleb pealmine värvikiht kiiresti lahti. Sama oht on ka põrandakatete paigaldamisel.

Omanikujärelevalve teostajatel on pinna niiskuse, pinna sileduse ja temperatuuri määramiseks mõõteriistad.

Allikas: Riho Koost

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing