Ülo Toomsalu • 26. oktoober 2004 kell 6:08

PM: Veskimägi leppis viina hinna väiksema tõusuga

Alkoholiaktsiis tõuseb tulevast aastast seni kavandatud 15 protsendi asemel viie protsendi võrra.

Kuid sama suur tõus ootab nii lahjale kui ka kangele alkoholile kehtestatud maksumäära ees kahel järgnevalgi aastal, kirjutab Postimees.

Sellise ettepaneku tegid eilsel koalitsiooni koostöökoja koosolekul Reformierakond ja Rahvaliit ning kuigi respublikaanist rahandusministrile Taavi Veskimägile see idee ei meeldinud, oli ta sunnitud sellega leppima.

Kõigi alkohoolsete jookide, ka tavalise õlle, aktsiisi võrdne viieprotsendine tõus järgmise aasta riigieelarve tuludele negatiivset mõju ei avalda, väitis Veskimägi. Tema sõnul on rahandusministeerium teinud tulude konservatiivse prognoosi.

«Näeksin ise meelsamini kümneprotsendist tõusu ? see oleks terviseedenduslike eesmärkide saavutamisele ja alkoholi tarbimise vähenemisele palju jõudsamalt kaasa aidanud,» lausus Veskimägi. «Aga see oli koalitsiooni otsus.»

Tema sõnul on positiivne, et ettevõtjad teavad alkoholi maksumäära muutust lähiaastail.

Viieprotsendist aktsiisitõusu tervitas ka Keskerakond, kelle Riigikogu fraktsiooni aseesimehe Ain Seppiku sõnul oleks vastav ettepanek tulnud ka neilt.

Samuti toetavad aktsiisimäära alandamist alkoholitootjad. Nende hinnangul oleks järsem maksutõus andnud uue elu alkoholi salaturule, mille osa on viimastel aastatel pidevalt vähenenud.

Hetkel kuum