Ülo Toomsalu • 16. november 2004 kell 6:05

PM: Eesti bussijuhid streigivad Soomes

Soome bussijuhtide streigis osaleb ka ligi paarsada eestlast, kes ei ole nõus firmade survega muuta töölepinguid juhtidele ebasoodsamaks.

Nädal aega tagasi Helsingi piirkonnast alguse saanud kohalike bussifirmade Connex ja Concordia bussijuhtide streik oli eilseks levinud ka Jyväskylasse, Kuopiosse, Lahtisse, Oulusse ja Porisse. Et bussifirmad ei olnud läbirääkimistest huvitatud, rõhudes oma seaduslikele õigustele, siis prognoosisid ametiühingujuhid streigi laienemist.

«Tegemist on väga tõsise konfliktiga, mis võib lähiaegadel märgatavalt laieneda,» kinnitas Soome Ametiühingute Keskliidu asejuht Matti Viialainen Postimehele.

Täna hommikul laienes bussijuhtide streik Helsingi sadamasse, seisates sadamatöö Sompasaares ja Länsisatamas, kuhu sõidavad Tallinki laevad. Tallinkist öeldi, et tõenäoliselt streik reisilaevade liikumist ei häiri. Probleeme võib olla kaubaveokite laadimisega.

Eile Paides streigipuhkust pidanud Concordia Vantaa bussijuhi Vello Kepardi sõnul on streigiga seotud ligi 200 Eestist pärit bussijuhi, ainuüksi Concordia Vantaa bussipargis töötab Kepardiga koos 60 eestlast. Et streikivaid bussijuhte töökohale ei lasta, siis võivad eestlased streigi ajal ka Eestis viibida.

Bussifirmade esindajad on Soome ajakirjanduses korduvalt kinnitanud, et nad täidavad kõiki seadusi. Selle kinnituseks on ka ametiühingutele kohtus määratud kaks korda 20 000 euro suurune trahv. Matti Viialaineni kinnitusel see ametiühinguid ei kõiguta

Kui Eestis teenivad bussijuhid ligi 5000 krooni kuus, siis Soomes on palgad ligi kolm korda suuremad. Kuna Soomest on bussijuhte taolise palgaga keeruline leida, siis töötab seal juhtidena erinevatest riikidest pärit inimesi. Näiteks streigimurdjatena töötavadki eeskätt venelased, osalise tööajaga palgatud töötajad ning firmajuhid.

Hetkel kuum