25. september 2005 kell 22:00

Optsioonid pakuvad võimaluse aktsiaportfelli riske maandada

?Täna enamik kliente spekuleerib, kuid on ka neid, kes kindlustavad oma riske optsioonidega,? rääkis LHV investeerimisteenuste osakonna juht Kristjan Lepik. Ka tema soovitab optsioonidega riske maandada. ?Eks optsioone kasutatakse igal pool pigem spekuleerimiseks, kuid mujal maailmas on optsioonidega kindlustamine rohkem levinud. Seda tehakse ka Eestis mingil määral ning ma usun, et need mahud veel kasvavad.?

Mingeid erilisi piiranguid oma aktsiapositsiooni kindlustamiseks optsioonide abil ei ole. Kuna optsioonilepinguid müüakse korraga 100 aktsiale, siis ainus tingimus on see, et investoril peab ka vähemalt 100 aktsiat olema, et optsioone kasutada.

Eesti turul pakutakse optsioone kõigi suuremate börsifirmade aktsiatele. Lepiku sõnul tehakse kohati optsioonitehinguid aktsiatehingutest isegi rohkem. ?Eesti aktsiad seisavad tihtipeale kaua aega paigal ning kui investor tahab päevasiseselt kaubelda, siis aktsiatega ei olegi võimalik päevasisest liikumist püüda. Aga optsioonidega teinekord on.?

Kõige populaarsemad olid tema sõnul Hansapanga optsioonid. ?Enne oli optsiooniturg Hansapanga ümber kontsentreeritud, nüüd on nimekiri juba pikem,? sõnas Lepik, lisades, et ainult Eesti turuga ei taha nad piirduda. ?Ilmselt hakkame tulevikus pakkuma veel mõnele Baltimaade aktsiale optsioone.? Tänavu on LHV kaudu tehtud üle 1500 optsioonitehingu.

Hansapanga tuletisinstrumentide osakonna juhataja Pärt Kivastiku sõnul on nende poolt välja kirjutatud optsioonidest hetkel kõige populaarsem Leedu Telekom. Eestist Starman ja Tallinna Vesi.

?Rohkem mängitakse ikka tõusule,? rääkis Kivastik. ?See sõltub turu seisust ka, kuid kogu maailmas on väga positiivne meeleolu ? enamik maailma turge tõuseb, kaasa arvatud Balti ja Eesti turg. Seega on ostuoptsioonid valdavad.?

Praegu saab optsioone osta otse maaklerite käest, kes need ise välja kirjutavad. Börsil nendega ei kaubelda. ?Optsioonide börsiletoomine ei tasuks ennast ära, sest mahud on võrdlemisi väikesed ja vaevalt see turgu aktiivsemaks muudaks,? lausus Kivastik.

Ka Tallinna börs ei plaani optsioone börsil kaubeldavaks teha. Optsioonide kaubeldavaks muutmisest on börsil küll juttu olnud, kuid selle täiskujul elluviimine tähendab eraldiseisva kauplemissüsteemi rakendamist, mida lähiajal plaanis pole.

SEB Ühispanga aktsiaturgude osakonna juhataja Jaak Raivo oli Eesti optsioonituru suhtes õige skeptiliselt meelestatud.

?Jaeinvestorile me optsioone ei paku, kuna ei ole mingit turgu,? sõnas Raivo. ?Need on erijuhtumid, kui pakume.?

Tema hinnangul on esiteks optsiooniturg liiga õhuke, teiseks on aktsiaturu käibed väikesed. ?Mõistlikku huvi optsioonide vastu on võib-olla korra kuus. Pisikeste summadega optsioonikauplemine ei tasu ennast lihtsalt ära,? tõdes Raivo.

Optsioonide börsiletoomisega on sama lugu ? sellise süsteemi ülalpidamine on kuludega seotud, kui kauplemist ikka ei ole, siis pole nagu mõtet pidada. Raivo sõnul on sellega seotud püsikulud suuremad kui saadav tulu.

Autor: Lauri Matsulevits

Hetkel kuum