ÄP fototoimetus • 17. oktoober 2005 kell 22:00

Reformierakonna hinnaks on linnapea kabinet

Kuna Keskerakonna enamus Tallinna volikogus on õhkõrn, siis üritab Edgar Savisaar pealinnas teha koalitsiooni Reformierakonnaga.

Äripäeva arvates on aga Reformierakonnal, Isamaaliidul ja Res Publical targem jääda Tallinnas opositsiooni.

Miks me arvame, et üle poole volikogu kohtadest saanud Keskerakond ei taha üksi valitseda? Esiteks, 32 kohta 63st on ebapiisav ülekaal probleemideta valitsemiseks. Teiseks ei ole Savisaarel kasulik tekitada paremerakondade näol tugevat opositsiooni. Üksinda või koos sotside ja Rahvaliiduga võimule tulles satuks Keskerakond paremerakondade tugeva kriitika alla, mis kulmineeruks poolteise aasta pärast Riigikogu valimiste eel.

Rahvaliidu ja sotsidega koostööst pole Keskerakond huvitatud, sest need kaks erakonda on Keskerakonna peamised konkurendid valimistel. Lisaks on nendega koostöö tülikas, sest tegemist on tervelt kahe erakonnaga. Miks jagada võimupirukas kolmeks, kui Reformierakonna abil saab selle jagada ka ainult kaheks?

Savisaar teab hästi, et Reformierakonda on võimalik koalitsiooni meelitada. Kõik sõltub hinnast. Reformierakonna juhi Andrus Ansipi ning oravate Tallinna linnapeakandidaadi Urmas Paeti esimesi valimisjärgseid avaldusi, milles nad teatasid, et Keskerakonnaga ühisesse koalitsiooni ei ole õige minna, tulebki vaadata kui kõneluste avakongi. Oravad andsid märku, et nende hind on kõrge.

Tõenäoliselt nõuab Reformierakond endale linnapea kohta ja Savisaar on nõus seda neile ka loovutama. Reformierakond vahetab praeguses Tallinna võimukoalitsioonis välja Res Publica.

Vormiliselt ei ole Savisaar sellise arengu puhul valijaid petnud, sest lubas linnapeaks minna, kui Keskerakond saab volikogus rohkem kohti. Saadi aga sama palju. Teisalt on Savisaarel alati võimalik Tallinna linnapea toolile istuda. Näiteks juhul kui Keskerakond peaks mingil põhjusel valitsusest välja kukkuma. See võib juhtuda pärast järgmisi Riigikogu valimisi.

Linnapea ameti loovutamine sarnaneks optsiooni ehk kuldsete käeraudadega. Kui Reformierakonnal peaks tekkima enne valimisi soov riigis Keskerakonnaga koostöö lõpetada, siis peavad nad arvestama, et kaotavad võimu pealinnas. On selge, et Keskerakonnale on koalitsioon Reformierakonnaga kõige sobilikum lahendus. Reformierakonnale oleks see aga riskantne samm.

Tallinna valimistulemus näitas, et paremerakondade toetajatele ei meeldi koostöö Edgar Savisaarega. Aasta alguses näitas Res Publica Tõnis Paltsu eestvõttel ust Reformierakonnale ja Rahvaliidule, kellega koos möödunud aasta lõpus kukutati Edgar Savisaar linnapea toolilt. Res Publica lootis Keskerakonnaga koostööd tehes valimiskaotust pehmendada. See lootus aga ei täitunud.

Reformierakond võib vastu öelda, et koostöö Keskerakonnaga pole sugugi paremerakondade toetajaid peletav, sest ka oravad on koostööd teinud ja valimistel endiselt edukad olnud. Res Publica põrumise peamiseks põhjuseks oli oma näo kaotus ning valijate ootuste petmine. Sama võib juhtuda aga nüüd ka Reformierakonnaga. Koostöö Keskerakonnaga Tallinnas ja Toompeal võib anda valusa hoobi järgmistel Riigikogu valimistel.

Autor: ÄP

Hetkel kuum