Väinu Rozental • 26. oktoober 2005 kell 22:00

Lastemööbli tootja üritab otselepinguid Saksamaal

Eesti suurematest mööblitootjatest on Saksamaal aastaid oma kaubamärgi all elukondlikku mööblit müünud Tarmeko. Aasta tagasi hakkas Viisnurk müüma Saksa jaekauplustele männipuidust mööblit Skano kaubamärgi all. Oma kaubamärgi all ekspordib toodangut veel Standard, mis müüb büroomööblit Skandinaavia turule kataloogifirma Kontor Lagret kaudu.

Suwemi turundusjuhi ja ühe omaniku Viljar Repi kinnitusel käib praegu ettevalmistus lepingu sõlmimiseks suurkliendiga Saksamaal, kellel on umbes 3000 kauplust. Esimesi samme otse Saksamaa turule minekuks astus Suwem veebruari lõpus, kui palkas Saksamaal kohaliku müügimehe.

?Tahame oma kauba eest rohkem raha teenida,? põhjendas Repp, miks nad üritavad toodangut müüa otse, mitte läbi vahendaja. ?Teiseks annab see kindlustunde tuleviku suhtes, sest vahendaja võib leida meie asemele odavama tootja näiteks Hiinast.?

Praegu jõuavad Suwemi kaubamärki kandvad lastenarid Saksamaale läbi Taani vahendusfirma, kuhu Suwem saadab iga kahe nädala tagant ühe autokoorma. Umbes pool Suwemi toodangust läheb eksporti, peamiselt Saksamaale ja vähesel määral ka Suurbritanniasse. ?Pärast otselepingute sõlmimist peaks meie käive paari-kolme aasta pärast vähemalt kahekordistuma,? ütles Repp ja lisas, et tootmisvõimsust neil selleks on. Suwemi tänavune käibeprognoos on 23 miljonit krooni.

Tartu mööblifirma Tarmeko on Saksamaal oma kaubamärgi all müünud elukondlikku mööblit alates 90ndate aastate lõpust. Tarmeko tegevjuhi Jaak Niguli andmeil on nad sees kaheksas suures kaubandusketis. ?Kõige suurem probleem Saksamaal on see, et jaekaubandus on ketistunud,? rääkis Nigul. ?Sisulisi läbirääkimisi ei toimu, sest ketid dikteerivad, mis tingimustel nad kaupa üldse võtavad.? Nigul ei soostunud täpsustama Tarmeko müügikäivet Saksamaal.

Suwem käivitas lastetoamööbli tootmise Põlvamaal Laheda vallas Himma külas eelmise aasta veebruaris, kui oli ära ostnud pankrotistunud OÜ Himma Furniture tootmishooned ja pankrotivara. Enne tootis Suwem lastemööblit Võru lähedal Käätso külas. Suwem oli esimene mööblifirma, mis mullu augustis avas oma kauba müümiseks internetipoe.

Kolmteist aastat tagasi asutatud Suwemi osanikud on neli eraisikut. Nii Suwemi juhatajale Kaido Mäesalule kui ka turundusjuhile Viljar Repile kuulub 42,5 protsenti aktsiatest. Kaido Mäesalu isa Raimo Mäesalu ja Võrumaa mees Gunnar Kirsipuu omavad kumbki 7,5 protsenti firmast.

Hetkel kuum