SEB-l luhtus taas Poola panga ülevõtmine

Tõnis Arnover 05. jaanuar 2006, 00:00

Kuna aktsiate juurdeostmise plaan jooksis ummikusse ja vähemusaktsionärina jätkamisest polnud SEB huvitatud, siis otsustaski Rootsi pank Bank Ochrony Srodowiskast (BOS) loobuda. See on juba kolmas kord, kui SEBil ebaõnnestub Poolas panga ülevõtmine. Varasemad katsed jäid 1990. aastatesse, kui SEB üritas edutult ära osta kaht riigile kuuluvat panka.

"Poola on SEB-le oluline turg. Et tagada meie firmaklientidele teenuste pakkumist, kavatseme lähiajal avada Poolas filiaali," ütles kommentaariks SEB tegevdirektor Annika Falkengren. "Samuti arendame edasi oma edukat fondifirmat TFI." 1998. aastal rajatud TFI haldab kapitali 8,5 miljardi Eesti krooni väärtuses ja selle turuosa on viis protsenti.

SEB ostis Bank Ochrony Srodowiskas osaluse 2000. aastal ja suurendas seda järk-järgult. "Et Poola pangaturg oli suure kasvupotentsiaaliga, siis tahtsime algusest peale omandada 100% BOSi aktsiatest, ehk täpselt samamoodi nagu me tegime Eestis, Lätis ja Leedus," ütles SEB Ida-Euroopa panganduse juht Mats Kjaer.

Nüüdseks oli SEB osalus BOSis tõusnud 47,5 protsendile. Täpselt sama palju aktsiaid kuulus Poola riiklikule keskkonnafondile NFOS.

Septembris tegi SEB ülejäänud BOSi aktsiate ostmise pakkumise. Seda arutati elavalt Poola ajakirjanduses ja siis sai Poola uue valitsuse. Poliitiline olukord muutus ja uus valitsus andis selge signaali, et ei taha panka müüa, tuues põhjenduseks, et NFOS vajab panka keskkonnaprojektide finantseerimiseks. Selle oli selgelt välja öelnud Poola uus keskkonnaminister Jan Szyszko.

Sellest hoolimata üritas SEB edasi. Konflikt teravnes jõulude eel, kui Poola fond soovis läbi suruda uusemissiooni 1,28 miljardi krooni väärtuses, millega SEB ei olnud nõus. Vana-aasta viimasel päeval üritasid BOSi aktsionärid viiendat korda ummikust välja pääseda. Paraku kokkulepet ei saavutatud ja ametist tagandati BOSi tegevdirektor Sergiusz Najar, kes meedia andmeil oli SEBga heades suhetes. Lisaks otsustati BOSi nõukokku nimetada Poola valitsuspartei Seadus ja Õiglus esindaja Stanislaw Kostrzewski.

Teisipäeval teatas SEB, et on valmis kogu osaluse BOSis maha müüma. "Võime konstateerida, et oleme kaasosanikuga läbirääkimisi pidanud ja see on valmis aktsia eest maksma 92 zlotti," ütles Mats Kjaer. See teeks müügihinnaks umbes 2,4 miljardit Eesti krooni. Võrdluseks võib öelda, et septembris oli SEB pakkunud BOSi aktsia eest 73 zlotti.

BOSi eksjuhi Najari sõnul on panga krediidivõime väike. Raske on uskuda, et keskkonnafond tuleb kapitali suurendamisega toime, arvas ta.

Uuest aastast SEB tegevdirektoriks tõusnud Annika Falkengren on andnud Saksamaal tegutsevale tütarpangale SEB AG kaks aastat aega tulemusi parandada. Kui tulemused ei parane, ei välista ta selle müümist.

"Meil tuleb kord majja saada," ütles ta Financial Times Deutschlandile.

Tegevjuht ei ole rahul SEB AG tulususega. Möödunud aastal oli SEB AG omakapitali tulusus 7,3%, kogu SEB kontsernil aga 16,5%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 15:41

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing