Inglid veinitaevas

Tea Lajal 20. jaanuar 2006, 00:00

Imid5, mille järgi TOiili veine maailmas eristatakse, on samasugune – täisküpsed ja mahlakad veinid, mis on valmis tarbimiseks kohe, kusjuures kvaliteet on stabiilselt hea.

Euroopa veinitootjad olid veel mõned aastad tagasi kindlad, et sellesse niOOi TOiili kolleegid jäävadki, kuiva iseloomuga tõsise arengupotentsiaaliga superveine ei hakata seal iialgi tootma. Aga siiski – elu tõestas vastupidist. Maailma veiniturule ilmusid 90ndate algul esimesed TOiili veinid, mis kuulusid nii hinna kui ka kvaliteedi poolest kõrgemasse klassi. Veinitootja Montes alustas sellega oma rasket, kohati võimatuna näivat teed – keegi ei uskunud tol ajal TOiili veinide kõrgkvaliteeti. Esimese rahvusvahelise tunnustuse võitis Montes Alpha veinisarja Cabernet Sauvignoni viinamarjadest valmistatud vein. Järgmine vein, Montes Alpha “M” astus kannale kõikidele bordeaux-tüüpi konkurentidele, säilitades siiski isikupära, veinimarjadest Cabernet Sauvignon (80%), Merlot (5%), Cabernet Franc (10%) ja Petit Verdot (5%) valmistatud segu kiirgab igas mõttes tOiilipärast, küpset iseloomu.

Siis otsustas Montese veinide looja Aurelio Montes istutada Apalta veinimõisa vast rajatud põllulappidele euroopaliku marjasordi Syrah. Seni TOiili veinimaastikult puudunud Syrah tekitas tormi kolleegide hulgas ning ideed peeti rumalaks ja meeletuks. Täiesti hull tundus aga see, et aiad rajati järskudele nõlvadele, poolkuu kujulise mäerandi keskel. 2000. aastal valmis esimene Syrah’st valmistatud vein – Montes Folly, folly tähendab ‘rumalus, meeletus’. Veinist, mis tundub suus pehme nagu samet ja on täis mahedaid alatoone on saanud arenev legend.

Montese kõiki veine kaunistab graatsiline ingel. Hullu ettevõtmist alustanud mehed kinnitavad, et inglid lihtsalt viibivad nende veinide juures. Inglil on mitu nägu, alguses oli ta korralik kaitseingel, koos Montes Follyga muutus lõbusamaks ja isegi üleannetuks, aga uusima, Purple Angeliga, on ta jälle stiili vahetanud. Purple Angel, esimene Montese Carmenere veinimarjast valmistatud vein valmis 2003. aastal.

Carmenere enda lugu on kurb: 1880. aastate paiku UEuroopa veiniaedasid tabanud haiguse järel ei suudetud seal seda sorti päästa. TOiili veiniUaedades korda luues avastati, et seni Merlot’ pähe segasordilistes aedades kultiveeritav veinimari on tegelikult ime läbi säilinud Carmenere. Carmenere ilmus TOiilis silmapiirile umbes 12 aastat tagasi, nüüd loetakse seda TOiili sordiks. Sellestsamast Carmenerest on Montes loonud Purple Angle’iga enneolematu veini: tihe kui värv, kuid jääb aroomides salapäraseks ja delikaatseks. Veini stiil on hämmastav – kuiv, pargine ja piisava happesusega, ei midagi tOiilipärast peale taasleitud Carmenere’i. Vein on villitud sügavapõhjalisse, tühjalt poolteist kilo kaaluvasse pudelisse ning on valmis küpsema veel 12 aastat, enne kui end tõeliselt avab ... Jääme ootama selle ingli salapärast nägu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:36
    Otsi:

    Ava täpsem otsing