Digipildid veateatega mälukaardilt tasuta kätte

Heigo Ensling 24. jaanuar 2006, 00:00

Digitaalse fotokaameraga tehtud pildid saab lihtsasti arvutisse tõmmata, et saata need siis e-postiga sõpradele, panna üles kodulehele või salvestada CD-plaadile. Kuid ühel hetkel võib pildistama hakates või ka pilte kaameras vaadates ilmuda ekraanile ingliskeelne tekst memory card error. Sel juhul pole võimalik ühtegi uut pilti teha ega ka tehtud pilte vaadata. Mis ette võtta?

Miks mälukaart niimoodi käitub, on raske öelda - küsimus võib olla mälukaardi ja kaamera kokkusobivuses või ka lihtsalt mälukaardi mingi sektori, kuhu viimati fail salvestus, riknemises.

1. Veateadet andev mälukaart tuleb kaamerast eemaldada ja panna sinna fotokotis olev teine mälukaart. Alati on parem omada kahte mälukaarti, mitte ühte ja hästi suure mahuga. Mitte mingil juhul ei tohi hakata veateatega kaarti formaatima ega seal olevaid pilte kustutama. Siis võib juhtuda kõige kurvem variant - ühtegi pilti ei saa enam päästa.

2. Ühendage arvuti kaameraga ja proovige pildid digikaamerast kätte saada. Arvuti võib näidata, et 256megabaidise mahuga mälukaardil asuvad kaustad, mil mahuks 1-2 gigabaiti, kaustade ja failide nimed on tavapäraste asemel mingid hieroglüüfid. Mõnest kaustast on võimalik osa fotosid arvutisse laadida, teistest ei õnnestu arvutisse saada enam ühtegi fotot.

3a. Võite pöörduda digikaamera tootjafirma hooldusesindusse, kus saate kaduma läinud või rikutud kaustad ja fotod tasu eest taastada.

3b. Võite ka ise asja uurida, selleks sisestage Google'isse märksõna digital photo recovery (digipildi taastamine). Otsingu tulemusena kuvatakse ette aukartustäratav hulk erinevaid programme. Enamik neist on tasulised, kuid üldjuhul on võimalik kasutada tasuta prooviversiooni (trial). Nii saate enne ostmist proovida, kuidas programm toimib ja kui mugav on selle kasutamine. Ühendamiseks soovitan kasutada mälukaardi lugejat, mis liidetakse arvutiga USB või FireWire liidese abil.

www.photorecovery.com

Esimene Google'i pakutav programm, on üsna mugav kasutada.

Esmalt avanenud aknas on näha kõik olemasolevad andmekandjad, valige seal oma mälukaart - siinses näites Canon DC - ja vajutage nuppu "Next" ehk jätka.

Programm leiab 202 faili, aega kulub 20 minutit, avada ja aknasse kuvada ei suutnud ta 18 fotot. Seejuures arvab programm, et leitud fotodest on 12 TIF-formaadis, kuigi seda nad ei ole.

Rohkem valikuid demoversioon teha ei luba, liikudes "Next"-nupuga edasi, pakub programm küll failide salvestamist, kuid annab teada, et selleks tuleb osta täisversioon, mis maksab 29 dollarit (380 kr).

www.recover-my-photos.com

Samuti Google'i otsingu esilehelt leitav kompaktne ja mugav programm. Toetab pildifaili formaate JPEG, TIFF, BMP, CRW, NEF, RAW. Lisaks võimaldab taastada ka videoklippe, mis on salvestatud kas AVI, MPEG, MOV või WAV vormingus. Võimalik on taastada ka kustutatud ja formeeritud mälukaarte.

Kui programm on arvutisse laetud, on edasine lihtne. Esimeses aknas tuleb aktsepteerida litsentsi tingimused. Linnuke vastavasse aknasse ja edasi.

Kui installeerimine on lõppenud, avaneb programmi aken, kus on näha arvutiga ühendatud kõvaketas või kõvakettad, CD/DVD seade ja mälukaart. Nüüd valige sobiv andmekandja (meie näites Canon DC 256MB) ja vajutage nuppu "Start".

22 minutiga leiab programm üles 199 faili, neist 104 olin eelnevalt ise kustutanud ja 95 nii kustutanud kui ka formeerinud.

20 faili ei suutnud programm vaateaknasse kuvada, andes ekraanile teate error displaying image.

Vajutades nupule "Save files", selgub, et prooviversioon näitab vaid taastatud fotosid, aga ei võimalda neid välja trükkida, salvestada ega edasi saata. Salvestamiseks peab ostma täisversiooni, mis maksab 27 dollarit (350 kr).

www.artplus.hr

Vaba tarkvara, mis toetab igat tüüpi digikaamerate mälukaarte. Isegi kui mälukaarti on formeeritud, saab taastada kustutatud failid. Seda aga vaid juhul, kui neid pole üle salvestatud ehk pole peale salvestatud uusi fotosid. Toetab JPG, TIFi ja ka RAW failiformaate.

Avame programmi ja valime vasakust ülaservast "Run Digital Photo Recovery".

Järgneb hoiatus, et muretsemiseks pole põhjust. Lubatakse teha parim, et päästa kadunud fotod mälukaardilt, edasi saame liikuda "Next"-nupuga.

Programm leiab mälukaardi lugejast õige kaardi ja edasi "Next".


Avaneb aken, kus programm palub valida kausta, kuhu leitud ja taastatud fotod salvestada.

Pärast "Start"-nupule vajutamist pole mõnda aega vaja arvuti taga istuda. Tarkvara kammib mälukaardi läbi ja salvestab kõik leitud ning taastatud failid eelnevalt valitud kausta.

28 minuti jooksul leidis programm üles 184 fotot ja salvestas need kõik kadunud failide kausta. Failina leiti, kuid ei suudetud avada vaid kahte fotot.

"Open Target Folderi" nupule vajutades satute koheselt taastatud failide kausta, kus saate kõiki taastatud fotosid vaadata.

Ja mis kõige tähtsam - programm on vabavara.

www.imagerecall.com

Tarkvara, mis jäi internetis samuti silma. Prooviversioon lubab kasutada programmi 30 päeva ning võimaldab mälukaardilt esimese kümne taastatud foto vaatamist ning salvestamist.

"Ilma paanikata!" lubab programmi esimene aken.

Valige õige andmekandja ja astuge esimene samm ehk avage failide otsing.

Kui mälukaart on läbi skannitud ja failid leitud, on neid võimalik ka kohe vaadata.

Programm leidis üles ainult 97 faili, 8 faili ei suutnud ta taastada. Täisfunktsionaalsuse saamiseks tuleb maksta 37 eurot (579 kr).

www.runtime.org

Programm suudab peale fotofailide leida ja taastada ka teisi arvuti tööks vajalikke faile, mis on kogemata kustutatud, formeeritud või lihtsalt kahjustatud.

Kui arvutis on operatsioonisüsteemiks Windows NT, 2000 või XP, tuleb kasutada versiooni GetDataBack for NFTS 2.3.1.

Enne ostmist lubab tootja programmi kasutada mõned korrad, et saaksite ise programmi kasulikkuses veenduda.

Saab kasutada arvuti kõvaketta, mälukaartide, ZIP-andmekandjate ja flopiketastel olevate failide taastamiseks.

Ei taasta CD- ja DVD-plaatidel olevat infot.

Täisversioon maksab 80 dollarit või 69 eurot (1080 kr).

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing