Finantseerimisvõimaluste valikul on otstarbekas leida vastus küsimusele, kas rahavajadus on ajutine, püsiv või kasvav.
Arvelduskrediidi eesmärk on katta jooksvate rahavoogude defitsiiti, see tagab ettevõttele likviidsuse lühiajaliste aukude katteks. Kiires kasvufaasis oleva ettevõtte käibekapitali finantseerimise allikaks sobib käibekapitalilaen. Käibekapitalilaenu kasutatakse ka juhtudel, kus tagasimaksmine toimub maksegraafiku alusel.
Püsiva või kasvava debitoorse võlgnevuse puhul on otstarbekas kasutada faktooringut, mille sisuks on arvete finantseerimine. Pank tasub faktooringu kliendile avansina arvest 80-90% ning kogub siis maksjatelt raha. Faktooringu eeliseks on lisateenused, mis võimaldavad ettevõttel efektiivistada arvete haldamist ja maksjatega tegelemist ning maandada debitoorse võlgnevusega seotud riske.
Laofinantseerimise näol on tegemist finantseerimisega laos oleva kauba tagatisel, kus eelduseks on kauba standardsus ja likviidsus ning sõltumatu, panga poolt aktsepteeritud laopidaja.
Väga levinud toode nii sise- kui ka välispartneritega suheldes on pangagarantii. Garantiisid kasutatakse hankija riski maandamiseks. Garantii eelis maksjale on soodsamad tingimused ostu-müügilepingus (ei pea tasuma ettemakseid, saab pikemaid maksetähtaegu jms).
Akreditiivi kasutades saab garanteerida kauba eest tasumise riski. Ostjale garanteerib akreditiivi kasutamine, et raha makstakse müüjale välja ainult lepingus kokkulepitud tingimustel. Müüjale on akreditiiv tagatiseks, et juhul, kui ta esitab akreditiivis fikseeritud tingimuste täitmist tõendavad dokumendid, saab ta ka müüdud kauba eest raha.q
Autor: Eddi Joost
Seotud lood
Sügistalvine hooaeg on käes ja sellega seoses kuulutame taas välja valdkondade ja maakondade TOP-id, kus tunnustatakse Eesti ettevõtluse tublimaid tegijaid. TOPides osalemine annab ettevõttele võimaluse näidata oma majandustulemuste tugevust ja olla nähtav laiemale publikule.
Viimased uudised
Eesti veised võivad taastatud pärandniitudel edasi süüa
Hetkel kuum
Tagasi Äripäeva esilehele