Eesti ei liitu 2007. aastal euroga

Ralf-Martin Soe 16. märts 2006, 00:00

Teisipäeval välisajakirjanikele antud intervjuus ütles Sõerd, et suure tõenäosusega jaanuaris 2007 Eesti ei liitu euroga. Põhjuseks on kõrge inflatsioonimäär, mis on rahandusministri sõnul mõjutatud naftahindade tõusust.

Peaminister Andrus Ansip ütles märtsi alguses Riigikogus, et Eesti üleminek eurole võib küll edasi lükkuda, kuid Eesti majanduse olukorda see ei muuda. Kunstlikke meetmeid inflatsiooni pidurdamiseks valitsus kehtestada ei kavatse.

Euroga liitumise edasilükkamisele on vihjanud ka Eesti Pank, väites, et sisenõudluse kiire kasvu püsimine ei luba oodata lähikuudel inflatsiooni kiiremat alanemist.

Sõerd avaldas Brüsselis lootust, et Eesti täidab inflatsioonimäära kriteeriumi järgmise aasta kuue kuu jooksul.

Tallinna Tehnikaülikooli majandusteaduskonna õppejõud Jaak Leimann ütles, et šansid inflatsiooni kontrolli alla saada on sama suured kui seda mitte saada. "Väikse inflatsiooniga on raske areneda," lisas Leimann.

Tehnikaülikooli majandusprofessor Alari Purju ütles, et inflatsioonimäära oleks võimalik vähendada, kui riik suurendaks kogunõudlust ja hoiaks ära administratiivsed hinnatõusud.

Eesti Kaupmeeste Liidu tegevdirektori Marika Merilai sõnul on kaupmehed valmis nii euroga liitumiseks kui ka selle edasilükkumiseks. "Siseturul ei tohiks liitumise edasilükkumisest midagi muutuda," väitis Merilai.

Purju sõnul ei taha ta kuulda juttu, kus euroga liitumise edasilükkumine ei too midagi kaasa. "Mitteliitumisel on negatiivsed tagajärjed: see mõjutab välisinvesteeringute struktuuri, on oluline signaal majanduskeskkonna usaldusväärsuse kohta ja tõrjub kvaliteetinvesteeringuid," nentis Purju.

Selgelt võidab euroga liitumise edasilükkumisest valuutvahetaja Tavid. "Meie eelarvesse on planeeritud eurole ülemineku korral kuni 40% käibe langus," märkis ettevõtte tegevjuht Kuno Rääk.

Rääk väitis, et temal ei ole eurotsooniga liitumise edasilükkumise vastu midagi. "Ju me ei olnud liitumiseks valmis ning selle edasilükkamises ma mingit katastroofi ei näe," kommenteeris Rääk.

Leedu kavatseb ikkagi liituda euroga jaanuaris 2007, kuigi ka nende inflatsioonimäär on praegu lubatust veidi kõrgem.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing