DAX flirdib 6000 punktiga

Romet Kreek 21. märts 2006, 00:00

Saksamaa kvaliteetaktsiatest - ehk nagu sakslased ütlevad - standardaktsiatest koosnev indeks DAX on tõusnud väga lähedale 6000 punktile. Eile õhtupoolikuks jäi see siiski alistamata. Saksamaa aktsiaturg on tõusnud aastaga 37%, aasta algusest 9,3%.

Kas Saksamaa börsile pole juba hilja raha panna? Tundub, et mitte. Saksamaa majandus on pikka aega olnud stagnatsioonis. Kui Saksamaa majandus hakkaks meiega võrreldes kas või naeruväärse tempoga kasvama, oleks selle efekt tänu majanduse suurusele tuntav. Samas võib see jäädagi vaid lootuseks. Investorid on juba positiivsematele arengutele panustanud. Kui need ei täitu, ei saa välistada tagasilööke.

Ei saa küll öelda, et Saksamaal valitseks ülivõimas pessimism, kuid Saksamaal on piduriks sendilugemine. Optimismi puudumise märgiks võib lugeda kümmekond aastat stagneerunud ehitus- ja kinnisvaraturgu. Jutt ei käi aeglasest kinnisvarahindade tõusust, vaid suisa langusest. Saksamaa veduriks on olnud eksport. Samas ega sendilugemine polegi võib-olla eriti mõistmatu tegevus. On ju naabermaades tööjõukulud palju väiksemad ja Saksa ettevõtted on liikunud Kesk-ja Ida-Euroopasse.

Eesti investoritele võiks ehk Saksamaa turg sarnaneda Jaapani omaga, kuid puudub valuutarisk. Ligipääsuks on USAs indeksiaktsia EWG või pankade vahendatavad fondid. Kellele meeldib rohkem mõni konkreetne aktsia, siis laiematest majandusarengutest võidavad pangad, kuid pankadel on probleeme seoses turu killustatusega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing