Hansa Candle viib küünlad Moskvasse

Väinu Rozental 27. märts 2006, 00:00

Hansa Candle'i ühe omaniku ja müügijuhi Harri Aaltoneni kinnitusel on nad Moskva lähistel koos kohaliku äripartneriga välja valinud mitu vana tootmishoonet, kus saaks käivitada küünlatehase.

Aaltonen lisas, et praegu pole Venemaal ühtki korralikku ja nüüdisaegse sisseseadega küünlatehast. Tema hinnangul läheb Venemaa küünlaprojekt Hansa Candle'ile maksma umbes 15 miljonit krooni.

"Lähiajal otsustame, millise objekti kohendame suvel ümber küünlatootmiseks ja kus sügisest alustame tee- ning lauaküünalde tootmisega Venemaa turu tarbeks," rääkis Aaltonen. Hansa Candle'i põhikliendiks Venemaal saab nende praegune suurim teeküünalde tellija IKEA. Seni pole Hansa Candle küünlaid ida poole eksportinud Venemaa tollitariifide tõttu.

Hansa Candle'i teine omanik ja juhataja Tarvo Moss lisas eile, et lepe IKEAga oli vedamine, sest nii nemad kui ka IKEA otsisid mitu aastat Venemaalt koostööpartnerit ega leidnud. "Kolm-neli aastat oleme mõelnud Venemaa projekti peale, ei leidnud partnerit," jätkas Moss. Sama oli IKEAga, kes soovis Venemaalt kelleltki küünlaid tellida, aga ei leidnud. Moss rõhutas, et IKEA tehasesse ei investeeri, vaid tagab suure osa toodangu ostmise. Moss ei välistanud, et edaspidi leiavad nad Venemaalt teisigi tellijaid.

Harri Aaltoneni sõnul oli neil Viljandi tootmishoones paar aastat tagasi väljavahetatud liinidega kaks võimalust: müüa vanarauaks või püüda neile kusagil rakendust leida. "Kui meil hakkab äri Venemaal hästi minema, küll me siis soetame Moskva tehasesse ka uued tootmisliinid," lausus Aaltonen.

Hansa Candle'i partneriks Venemaal on üks Moskvas tegutsev naisterahvas, kellele kuuluvas väiketehases valmistatakse senimaani küünlaid käsitsi. Aaltoneni kinnitusel kuulub Venemaa äripartnerile ühisettevõttes vähemusosalus. Aaltoneni sõnul plaanivad nad esimesel tegevusaastal Moskvas toota 800 tonni tee- ja lauaküünlaid ehk ligi kümme korda vähem, kui tootis Hansa Candle mullu oma Viljandi küünlavabrikus. Hansa Candle tootis 2005. aastal laua-, õue-, tee- ja antiikküünlaid kokku ligi 9000 tonni.

Moskvas neli aastat Baltimaade- ja Skandinaavia-suunaliste reiside korraldamisega tegeleva Starline Travel Consultingi juhi Oliver Ollini sõnul ei tea ta nimetada ühtki eestlaste osalusega ettevõtet, mis toodaks Moskvas. "Samas ehitatakse Moskvasse ja selle külje alla praegu väga palju kõikvõimalikke tootmishooneid," rääkis Ollin ja tõi näiteks taanlasest sõbra, kes pani Moskva külje all püsti leivatehase. "Ilmselt on puudu pealehakkamisest ja riskijulgusest," põhjendas ta, miks Eesti ärimehed ei kipu turule, kus elab suur arv maksejõulist elanikkonda.

Hansa Candle on Euroopa üks suuremaid tee- ja õueküünalde tootjaid.

Ettevõte kuulub ASi MCC Group, mille omanikud on võrdselt soomlane Harri Aaltonen ja eestlane Tarvo Moss.

ASi Hansa Candle omanikud soetavad Viljandi tootmishoonesse endise tikutsehhi pinnale parafiinist odavamal toormel põhinevad küünlavalamisliinid. Parafiini hind tõusis eelmisel aastal 47 protsenti.

"Praegused parafiinipulbri pressimisliinid ei sobi uudse tehnoloogiaga, mis valavad palmi-, rapsi- või mõne muu õli baasil valmistatud vedela küünlatoorme topsi," põhjendas Aaltonen.

Hansa Candle'iga samasse MCC Groupi kuuluv AS Estonian Match lõpetas eelmisel suvel Viljandis tuletikkude tootmise ja viis liinid üle Indiasse ning tellib nüüd tuletikke Lõuna-Indias asuvast Chennai linnas asuvast vabrikust.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing