Ehitustööriistade laenutamine aitab ehitajal raha ja ruumi säästa

Siim Sultson 03. aprill 2006, 00:00

Eriti oluliseks muutub laenutamine siis, kui teatud harvade operatsioonide tegemiseks on vaja suurt ja spetsiifilist, tihti kallist tööriista.

Tööriistade rendifirma Ramirent Peterburi tee 34 asuva rendipunkti juhataja Urmas Raidlo sõnul on rendipunktides tavaliselt saada palju professionaalide tööriistu, mis on tänu oma kvaliteedile palju töökindlamad kui poes müüdavad asjaarmastajale mõeldud tööriistad. Viimaste hind võib küll tunduda suhteliselt soodne, kuid nende kvaliteet, vastupidavus ja täpsus ei ole tihti võrreldavad profitööriistadega.

Asjaarmastajaile mõeldud odavamate tööriistade puhul on vastutusrikastes sõlmedes kasutatud tagasihoidlikuma vastupidavusega detaile (näiteks plastpuksid kummipukside või laagrite asemel).

"Seega tuleb laenutamine kindlasti odavam neile, kes iga päev antud tööriistaga tööd ei tee," järeldab Raidlo.

"Inimene ei osta endale ketaslõikurit, kui kodus on vaja kaks plaati ära lõigata. Ta ei hakka sellepärast ostma endale tuhandekroonist tööriista. Lisaks ei ole tal kodus neid kuskil hoida," täiendab Lasnamäe Tööriistakeskuse klienditeenindaja Reidar Õunpuu.

Kui ehituskauplustes maksavad keskmised betoonisegistid umbes 4000-5000 krooni, siis rentides maksab see Lasnamäe Tööriistalaenutuses 100 krooni esimesel päeval, edasi 80 krooni päevas, Ramirendis saab laenutada 110 krooniga päevas. Raidlo sõnul tuleb pikaajalisemate tööde puhul võtta hinnapakkumine, mis alandab rendi maksumust. "Tööriistadele, nagu lihvimismasinad, puurmasinad, on rent tasuline kuus päeva nädalas. Soojapuhuritele, tellingutele, tõstukitele, mis on statsionaarselt paigal, on seitse päeva nädalas - tasu küsitakse kõigi nädalapäevade eest. Need tööriistad pannakse objektile paigale ja on pidevalt töös," selgitab Raidlo võimalusi.

Üldjuhul teevad tööriistade väljarentijad vahet laenutamisel äripäeviti ja nädalavahetusel. "Näiteks puuride ja muude kergemate tööriistade puhul, kui neid laenutada nädalavahetuseks, on pühapäev maksuvaba," seletab Raidlo.

"Kui reedel kella 4-5 vahel, s.o enne sulgemist laenutada ja esmaspäeva hommikul kella kümneks tagasi tuua, saab ühe päeva hinnaga," kinnitab ka Õunpuu.

Teisalt tuleb arvestada, et just nädalavahetuseks ei saa naljalt palgatööjõudu rakendada, mistõttu selline soodustus sobib pigem nn üksiküritajale, kes saab laupäeval-pühapäeval ise rahus professionaali tööriistaga nokitseda.

Kui Lasnamäe Tööriistalaenutus rasketehnikat välja ei rendi, siis Ramirent laenutab tööriistu alates puuridest kuni rasketehnikani. "Rasketehnikast kuni 20tonnise ekskavaatorini," täpsustab Raidlo.

Ekskavaatoreid laenutab Ramirent välja ikkagi koos juhiga, kuna selline tehnika nõuab eriväljaõpet. Miniekskavaatoreid laenutatakse ilma juhita ja selle kohta antakse kliendile kohapeal väike väljaõpe.

Ramirent rendib välja betooni-, lihvimis-, puurimisseadmeid, mullafreese, trimmereid, aiapritse jne. Näiteks segumasinaid saab nii Ramirendist, Lasnamäe Tööriistalaenutusest kui ka teistest väljarentimiskohtadest tuua ka koos laenutuse transpordiga, ehkki tavaliselt on laenata tahtjal endal juba transport organiseeritud, mis omakorda annab talle suuremad võimalused rendiaja määramisel.

Raidlo sõnul ongi Ramirendi, aga ka tööriistade väljarentijate seas üldse peale füüsiliste isikute teiseks suureks kliendigrupiks mitmesugused ehitusfirmad, kellel samuti ei tasu tehnikat osta, kuna erinevate tööde hulk on suur ja vajadus tehnika järele väga varieeruv.

Kui inimese käes renditööriist puruneb, tehakse kõigepealt ekspertiis - kas töövahend oli enne vigane või purunes mittesihipärase kasutamise järel. Viimasel juhul tuleb inimesel remont kinni maksta.

"Lasnamäe tööriistade laenutuses tuleb juhul, kui tööriist läheb rikki kliendi süül, temal selle remont kinni maksta, kui ei, läheb garantii korral tööriist garantiiremonti, muidu tuleb meil endal see remontida," sõnab Õunpuu.

Ehitustehnika rendifirma Rentland juhataja Rait Ulmani sõnul kujuneb neil purunenud tööriista kompenseerimise summa läbirääkimiste teel, sest tavaliselt on tööriista purustustest näha, kes on süüdi.

Kahju tuleb kliendil võtta enda kanda ka siis, kui tööriist on laenuperioodil tema käest varastatud.

Tööriistade laenutajate üheks suureks mureks on rendiaja ületamine. Kui kliendil kulub plaanitust rohkem aega, tuleb sellest kohe teatada rendifirmale. Ehkki ülepäevade eest tuleb niikuinii maksta, ei satu klient siis võlglaste nimekirja.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:12
    Otsi:

    Ava täpsem otsing