Mitu maaklerit korraga ei anna soovitud tulemust

Raul Reinsalu 03. aprill 2006, 00:00

Kui ühe kinnisvaraobjekti müügiga tegeleb mitu vahendajat korraga, tekib paratamatult omavaheline konkurents. Selle tagajärjel hakatakse üksteist üle trumpama müügihinna alandamise või kuulutuse sisu silmapaistvamaks muutmisega.

Inimesed arvavad tihtipeale, et mida rohkem vahendajaid tegeleb nende kinnisvara müügiga, seda kiiremini õnnestub see maha müüa. Need ajad on siiski möödas, mil magalarajoonide korterite ostjate hulk võrdus banaanijärjekorraga Vene aja lõpus.

Nüüd on edukaks kinnisvaramüügiks vaja näha rohkem vaeva kuulutuse koostamisel ning reklaamikanalite valimisel.

Müügihinna alandamine toimub suure tõenäosusega vahendustasu arvelt, sest kinnisvara omanik enamasti müügihinnas järeleandmisi ei tee. Kuid see ei tähenda, et vahendaja tulu väheneb.

Vahendaja vähendab kulusid objekti reklaamimisel. Täpsemalt, ta avaldab kinnisvara müügikuulutuse vaid internetiportaalis, kus püsitasu eest saab avaldada piiramatult müügikuulutusi. Sarnast müügitehnikat kasutavad ka teised sama kinnisvaraobjekti vahendajad ning sellega kinnisvara vahendamine reeglina piirdubki.

Tekib olukord, kus ühes internetiportaalis müüvad ühte korterit mitu erinevat vahendajat sama hinna, aga erineva sisuga. Üks vahendaja väidab, et korteris on tehtud värske sanitaarremont, põrandal uus laminaatparkett, aknad vahetatud ja hind pealekauba veel tingitav. Teine reklaamib, et korter müüakse eelnevatel tingimustel, aga lisaks sisaldab müügihind ka garaaži. Kolmas vahendaja lubab lihtsalt rahuldavas seisukorras korterit.

Võimalik ostja läheb korterit külastama esimese vahendajaga, sest kuulutuses paistab hinna ja kvaliteedi suhe kõige parem. Samas kuulutuses lubatud tingimused puuduvad. Kõik kolm on pettunud. Ostja nõuab selgitusi müüjalt ja vahendajalt. Müüja aga ei tea vahendaja kuulutuses lubatud tingimustest midagi. Tulemuseks on kõigi kolme aja raiskamine. Tunni pärast tuleb müüjale uus klient, kelle ootused on objekti suhtes veelgi suuremad, sest tema otsib kinnisvara koos garaažiga.

Kui müüjal pole oma kinnisvara müügiga kiiret ning ta lausa põleb soovist näha ärritunud ja pettunud ostjaid, siis on kindlasti kasulik müüa oma vara samaaegselt erinevate vahendajate kaudu. Kuid omanikule, kes soovib oma vara müüja võimalikult kiiresti ja soovitud hinnaga, soovitaks siiski teha usaldusväärse kinnisvarafirmaga vahendusleping, kus oleks kirjas müüdava objekti hind, lepingu kestvus, kasutatavad reklaamikanalid ning kuulutuse teksti kooskõlastus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing