Daniel Bain jäi Galvexist ilma

Martin Hanson 08. mai 2006, 00:00

Aasta alguses Galvexi võlad omandanud Silver Point Capital omandas 2. mail kohtu otsusega Galvexi varad. Vene terasehiid Severstal tegi küll oksjonil 2 miljonit dollarit suurema pakkumise, kuid võttis selle hiljem tagasi.

Severstal, kellele Eestis kuuluvad raudteeoperaator Spacecom ning E.O.S.-i kütiseterminalid, pakkus Galvexi eest 2,7 miljardit krooni. Ei aga ole välistatud, et SPCP müüb pärast varade hindamist Galvexi edasi Severstalile.

Rootsi uudisteagentuur SBB kirjutas reedel, et Severstal on põhiline Galvexi ostu kandidaat, sest on ka varem oma huvi nii Balti riikide kui ka Galvexi vastu näidanud. Severstalil on juba Lätis suur terasetootmistehas.

Galvex Eesti juhatuse esimehe Kalev Klaari sõnul jätkab tehas tootmist nagu ikka ning Ameerikas toimuvat nemad kommenteerida ei saa ega oska.

Galvexisse investeerinud võlausaldaja Silver Point Capitali puhul on tegemist ettevõttega, kes otsib kiiret tulu pankrotimaigulistest ettevõtetest, mis lisab jõudu arvamusele, et varasem Galvexist huvitundnud investor on investori kaudu tehase omandanud.

Aasta alguses ütles majandus- ja kommunikatsiooniministri nõunik Heido Vitsur Galvexi võimaliku ülemineku kohta Vene kapitali kätte, et Severstal suudaks Galvexi tööd juhtida ja korraldada efektiivsemalt kui keegi teine, sest praegu on maailmas vertikaalselt integreeritud firmad teistest edukamad. "Vene kapitali Eestisse imbumise nähtust tuleb pigem tervitada kui karta," ütles Vitsur toona.

2003. aastal käivitunud ja 3,7 miljardit krooni maksma läinud tehase suuromanik Daniel Bain sattus mullu kevadel raskustesse tehase rajamiseks võetud miljardilaenude tagasimaksmisel. Galvexi võlad omandanud investeerimispangad Goldman Sachs ja Deutsche Bank tahtsid sügisel Galvexi võlgade katteks üle võtta, ent Bain leidis uue võlausaldaja - SPCP.

SPCP andis USA kohtusse aga Galvexi pankrotiavalduse, millele Bain vastas pankrotikaitse taotluse esitamisega. Omanik ja võlausaldaja kokkuleppele ei jõudnud, mistõttu kohus kinnitas eelmisel nädalal Galvexi müügi oksjoni korras.

Galvexi finantsjuhi Colie Spinki sõnul on Galvexi alghind 203 mln dollarit (2,6 mld krooni) ehk just nii palju, nagu Galvex võlgneb SPCP-le. Galvexi ümber tiirleb Spinki sõnul ligi 50 finants- ja strateegilist investorit. Peale Severstalile on räägitud Novolipetski metallurgiakombinaadi ja Saksa Thyssen Grupi võimalikust huvist.

Bain ütles, et oli valmis firma umbes 250 miljoni dollari eest Severstalile müüma, kuid SPCP astus tehingule vahele.

Severstalilt kommentaare tehingu kohta saada ei õnnestunud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 15:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing