Elva veetee matkamiseks valmis

Väinu Rozental 02. juuni 2006, 00:00

Veetee eestvõtja, sihtasutuse Vapramäe-Vellavere-Vitipalu juhatuse esimehe Gea Järvela sõnul ei tea ta Eestis ühtki veeteed, mis oleks asustatud avalike puhkekohtadega. "Küll aga on selline veetee rajatud Läti pikimale, Gauja (Koiva) jõele," täpsustab Järvela.

Kolmapäeva pärastlõunal koguneb Elva lähedal asuva Pulga paisjärve juurde poolsada kutsutut, et võtta ette 11 kilomeetri pikkune esitlusmatk. Elva jõe pervel ootab neid 26 kanuud. Paarkümmend minutit instruktaaži ja matkajad haaravad mõlade ning päästevestide järele.

Teiste seas ka regionaalminister, Tartu endine maavanem Jaan Õunapuu ja Tartu praegune maavanem Esta Tamm. Tamme ei heiduta Õunapuu meenutus, et korra on ta Ahja jõel kanuutades vette sulpsatanud. Koostöö endise ja praeguse maavanema vahel sujub matka lõpuni väga hästi.

Ligi viiekümne kilomeetri pikkune Elva veetee läks maksma 1,9 miljonit krooni, millest 1,4 miljonit krooni saadi Phare programmist. Ülejäänud raha eraldasid sihtasutus Vapramäe-Vellavere-Vitipalu, veetee äärde jäävad omavalitsused, Riigimetsa Majandamise Keskus ja Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Suurem osa rahast kulus üheksa puhkekoha väljaehitamisele. Kõige kallimaks kujunes Elva jõe keskosas Mosinal asuva kahekorruselise matkamaja rekonstrueerimine. Jõesängi, kus vaja, puhastati talgute korras.

Gea Järvela sõnul oli neil juba seitse aastat tagasi sihtasutust luues unistus avada kunagi Elva jõgi ka veeturistidele. Seni on sihtasutus investeerinud umbes 3 miljonit krooni matkaradadesse, mis kulgevad Vapramäe ning Elva-Vitipalu maastikukaitsealal ja Vellavere looduskeskuses. Sihtasutuse asutajad on Valga maakonna Palupera vald, Tartu maakonna Nõo ja Konguta vald ning Elva linn, Tartu Maaspordi Liit ja kolm eraisikut.

"Meie eesmärk on suurendada siinsete elanike puhkamisvõimalusi ja meelitada piirkonda turiste," räägib Järvela. "Turistide teenindamisest võidavad kohalikud ettevõtjad." Kui jalgsimatku korraldab sihtasutus ise, siis veematkad on jäetud koostööpartnerite õlule.

Üle Eesti matku korraldava seiklusmatkaklubi Toonus Pluss juhataja Toomas Uibo kinnitusel sobib Elva jõgi kanuumatkadeks hästi. "Meie kasutame Elva jõge kevadise suurvee ajal juba Otepääst alates," lausub Uibo ja lisab, et huvilised võivad Käreverest piki Emajõge ka kuni Tartuni mõlada. Veematk Hellenurmest Tartusse kestab kolm-neli päeva.

Elva jõe ja Tartu-Valga maantee ristumiskohas Vapramäel eelmisel suvel avatud kalapüügi- ja toitluskoha Vapramäe Forell omanik Priit Randala ütleb, et veetee on tema ärile justkui lisaboonus. "Forellipüügikoht sai rajatud jõe äärde eelkõige looduskauni koha tõttu," lausub Randala. "Veel parem, kui siit ka kanuutajad hakkavad mööda sõitma."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:03
Otsi:

Ava täpsem otsing