Paneme äriregistri korteriostjate teenistusse

ÄP 05. juuni 2006, 00:00

See, et sa oled soetanud miljonitega uue elamise, et sinna n kuupäeval sisse kolida, ei tähenda veel, et sa seda teed. Ka uhkete eksklusiivkorterite arendajad võivad võtmete üleandmisega venitada mitmeid kuid ning see risk aina kasvab.

Äripäev soovitab muuta võimalikult paljud äriregistri andmebaasid veebis tasuta kättesaadavaks, et iga elamuostja võiks sealt oma arendaja ja ehitaja tausta kontrollida.

Kuigi ettevõtete majandusaruannete ja ka põhjalikemate toimikutega võib tutvuda tasuta äriregistri kontoris Tallinnas, peab selleks ikkagi kohale minema. Praegu oleks vajalik aga teha selle teabe kättesaamine võimalikult lihtsaks ja odavaks. Teeme selle ettepaneku täna konkreetsel põhjusel: järjest rohkemad inimesed on hädas kinnisvaraarendajate ja ehitajatega.

Nad on võtnud pangalaenu, vana eluaseme müüki pannud ja uue ostnud. Aga uue korteri valmimine on venima jäänud. Nii näiteks on Tallinna kesklinna Tina tänavale uude kortermajja korteri ostnud oodanud uut eluaset mullu oktoobrist, vahepeal vanematelt ja tuttavatelt peavarju otsides. Kuigi praegu on kinnisvaraturg pisut jahtunud ja korterid kauem müügis, ostsid inimesed veel pool aastat tagasi massiliselt alles paberil kortereid interneti teel. Korterid müüdi maha tundidega. Uue kodu otsijad tegutsesid hirmus, et juba paar nädalat hiljem võivad samad eluasemed kõvasti kallimad olla. Neil oli ka õigus, mullu kerkisid kinnisvarahinnad Eestis kõige kiiremini maailmas.

Kuid veel ehitamata korteri ostmisega võtsid paljud korteriomanikud endale kaela riski, mille märgid ennast nüüd aina selgemini näitavad. Mitte kõik luksuslike kortermajade arendajad polnud nii plekitud, kui pealtpoolt paistis. Tänane Äripäev kirjutab neist, kes on võlglased nii riigi kui ka äripartnerite ees, rääkimata korteriostjatest. Nood tegelevad rohkem kohtuprotsesside kui klientide eest hoolitsemisega ega taha just liiga tihti oma mobiiltelefoni vastu võtta.

Ennustame, et järgnevatel kuudel tekib selliseid probleemseid arendusprojekte juurde, kus korterid ei taha valmis saada ning selgub skandaalseid seiku arendajate taustas. Tegu on kinnisvarabuumi tagajärjega. Seda enam tasub praegustel korteriostjatel kontrollida müüjate tausta. Ehitusfoorumitest võib lugeda ahastavaid kommentaare, kuidas petta saanud inimesed otsivad saatusekaaslastelt infot arendajate ja ehitajate kohta. Detektiivitöö peaks korteri ostmisele siiski eelnema, mitte järgnema. Riigi kohus on see eeltöö inimestele lihtsaks ja mugavaks teha.

Vastuargumentideks registrite tasuta teenuste laiendamisele on riigitulude kahanemine: 2006. aasta riigieelarves on registrikeskuse omatulude laekumiseks planeeritud üle 15 miljoni krooni, mis läheb omakorda infosüsteemi haldamiseks ja info töötlemiseks. Justiitsministeeriumi andmetel pakub Eesti praegugi Euroopas kõige rohkem tasuta veebiteenuseid.

Kuid leiame, et vähemalt majandusaruanded peaksid siiski olema tasuta kõigile kättesaadavad. On riigi huvides, et eluasemeostjad suudavad ise arendajate seas terad sõkaldest sõeluda, sest kohtuprotsessid on veel kulukamad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 16:03
    Otsi:

    Ava täpsem otsing