Keskpanga sõnum vallandas USA aktsiaturgudel müügipaanika

Lauri Matsulevitsh 07. juuni 2006, 00:00

Dow Jones'i indeks kukkus 199 punkti, indeksisse kuuluvast 30 firmast lõpetas plussis ainult Walt Disney. Laiemapõhjaline S&P indeks kukkus 1,8%.

Turg kardab, et USA keskpank (Fed) jätkab hinnatõusu ohjeldamiseks intresside tõstmist. Keskpanga juht Ben Bernanke rääkis rahvusvahelisel rahanduskonverentsil, et kuigi tõusvad energiahinnad on pidurdanud majanduskasvu, on baasinflatsioon keskpanga taluvuspiiri juures ning see võib tähendada jätkuvat intresside tõstmist.

Selline uudis jahmatas investoreid, kes lootsid pärast hiljutisi majanduse jahtumise signaale, et keskpank on intresside tõstmist lõpetamas. Kui aga Bernanke teatas, et inflatsioon kujutab endiselt ohtu, hakkasid börsil kauplejad kartma kõrgemate intresside pärast tingimustes, kus majanduskasv on juba aeglustumas. Selline olukord paneks piiri peale aktsiate tõusule pikemas perspektiivis.

Pacific Continentali kauplemisosakonna juhi Matthew Bristow' sõnul on Bernanke erinevalt eelkäijast Alan Greenspanist otsekohene majandusmees ja läbipaistva poliitika pooldaja. Tormiliselt reageerivad turud on selle poliitika kõrvalsaadus. "Üritades suhtuda investoritesse kui täiskasvanutesse, õpib ta kiiresti, et tegelikult on tegemist lastekarjaga," sõnas Bristow Financial Times'ile.

"Reaalselt ei ole midagi muutunud," kommenteeris SunAmerica portfellihaldur Steve Neimeth AP-le kõrgemate intresside väljavaateid. "Aga Bernanke on lõpuks välja öelnud, et inflatsioon on keskpanga määratud vahemiku ülemises otsas. Turg muutus närviliseks, kuna sai signaali."

Bernanke rääkis, et baasinflatsiooni näitajad on viimastel kuudel olnud kõrged ning inflatsioon on jõudnud tasemeni või isegi üle selle taseme, mis oleks ökonomistide meelest kooskõlas hindade stabiilsusega ning edendaks pikaajalist majanduskasvu. Ta andis märku, et keskpank hoolitseb selle eest, et sellised näitajad ei muutuks normiks.

Aktsiad olid surve all ka ilma USA keskpangata, sest Iraani ähvardused katkestada naftatarned lääneriikidele võimalike rünnakute korral kergitasid nafta hinda. "Kui Iraani suhtes tehakse vale liigutus, ohustab see tõsiselt energiatarneid selles piirkonnas," hoiatas ajatolla Ali Khamenei. Närvilisust lisab ka orkaanide hooaeg, mis võib tuua kahjustusi USA Mehhiko lahe äärsele piirkonnale ning sealsetele naftaplatvormidele.

Vaatamata esmaspäevasele 2protsendisele kukkumisele on aasta algusega võrreldes Dow Jones'i indeks 3% plussis. Nasdaqi indeks, kus on rohkem kõikuvaid tehnoloogiaaktsiaid, kukkus 2,24% ning on aasta algusest langenud 1,6%.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 16:03

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing