Swedbanki aktsiatega saab Hansapanga kauba peale

Lauri Matsulevitsh 07. juuli 2006, 00:00

Templetoni fondijuht Anne Gudefin leiab, et ostes näiteks Swedbanki aktsiaid Rootsi börsilt, saab investor Hansapanga pealekauba.

Eestisse ostutuurile fondijuht ei tulnud, sest otse investeerimiseks peab ta Eesti turgu liiga väikeseks ning majanduskasvu liiga kiireks. Kiire kasvu eest tuleb rohkem maksta, Gudefin soovib aga asju odavalt saada. Ning selleks on tal oma nõks - investeerida Eestisse läbi Skandinaavia firmade. Gudefini sõnul ei ole näiteks Hansapank või Saku Õlletehas nende emafirma aktsia hinnas kajastatud, mistõttu saab need justkui boonusena kaasa.

Kas otsite Eestist ka investeerimisvõimalusi?

Praegu pole ma Eestis investeerimisvõimalusi leidnud. Parem on osta suuri Skandinaavia firmasid, kellel on tütarfirmad Eestis. Põhjamaade turud ei arvesta Eestis asuvaid üksusi hinna sisse, mistõttu saab need niisama. Näiteks Swedbanki ostes saad Baltimaades asuvad varad tasuta. Meile meeldib asju tasuta saada, osta 60 sendiga terve dollar. See on hea strateegia, sest kukkumisruumi on vähem ning tõusuruumi umbes 65%.

Seega peaksin praegu Swedbanki aktsiaid ostma?

Peaksid hoopis Templetoni fondiosakuid ostma.

Kas olete üldse Balti riikidesse investeerinud või olete sellest piirkonnast täiesti mööda vaadanud?

Meil on ka Carlsbergi, mis omab omakorda BBHd (Saku Õlletehase suuromanik - toim.). Samas teeme me väärtusinvesteeringuid ning otsime firmasid, mis ei ole hetkel populaarsed. Selliseid firmasid on raske leida kiire majanduskasvuga riigis, sest siin tuleb kasvu eest maksta. Meie tahame aga leida odavaid firmasid.

Teil on fondides ka Berkshire (Warren Buffetti investeerimisfirma - toim.) aktsiaid. Kas Teil endal pole piisavalt ideid ja siis kasutate Buffetti omi?

Firma aktsia on alahinnatud, see on umbes 40% õiglasest väärtusest odavam. Seega ostes Berkshire aktsiat, saame tema portfelli kuuluvad Coca-Cola või American Expressi 40% odavamalt kui ise turult ostes. Pealegi on firmasid, mis on 100% Buffetti käes ja mida muidu osta ei saaks.

Kas vahel juhtub, et aktsia liigub juba uudise peale, et Templetoni fond on ostmas?

Meil on distsipliin paigas. Kui oleme määranud, mis hinnaga aktsiat tahame osta, siis sellest hinnast kõrgemalt me enam juurde ei osta.

Mis oli viimane asi, mida oma fondi ostsite?

Pean olema ettevaatlik, et mitte turgu mõjutada. Aga üks viimaseid oli Norra kalatootja PanFish.

Mis ettevõtetesse kavatsete järgmisena investeerida?

S&P 500 indeksi 25 suurimat firmat kauplevad väga madalatel hinnatasemetel. Üha suurem osa fondide portfellist investeeritakse nendesse nimedesse.

Kuidas suhtute naftafirmadesse?

Me pole piisavalt targad, et prognoosida nafta hinna liikumist, USA intresse ning Hiina majanduskasvu. Sel aastal suudavad naftafirmad taastada 75% oma reservidest. See tähendab, et uute maardlate leidmiseks peavad nad juurde investeerima. Seetõttu oleksin meelsamini investeerimas teenusepakkujatesse, kes aitavad naftafirmadel uusi maardlaid leida.

Kas ise investeerite?

Ainult fondidesse. Kui ma usun fondidesse, siis miks mitte neid osta.

Hansapanga investeerimistoodete osakonna juhataja Art Lukase sõnul on Eesti kliendid paigutanud Franklin Templetoni fondidesse umbes 600 miljonit krooni. "Hansapanga Grupi kliendid on kokku Templetoni fondidesse pannud 800 miljonit krooni," ütles Lukas.

Kõige populaarsemad Templetoni fondid on tema sõnul Franklin Mutual European ja Franklin Mutual Beacon.

Anne Gudefini juhitud fondidest on Eestis saadaval Mutual Beacon ja Global Mutual Discovery Fund.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing