Hansapank: muret teevad palga kasv ja inflatsioon

ÄP 21. juuli 2006, 00:00

Hansapank teatas, et Hansabank Marketsi analüütikute hinnangul on Eesti majandus praeguseks jõudnud teelahkmele, kus tuleb teha valik tootmise lihtsa laiendamise ja moderniseerimisega saavutatava kasvu vahel.

Kiirelt kasvav tööhõive ja palgad suurendavad elanike sissetulekuid ning võimaldavad suurendada tarbimist. Tarbimise kasvule annab lisa ka laenamine. "Sel põhjusel usume, et eratarbimine kasvab Eestis ja Lätis rohkem, kui me varem prognoosisime, ning see omakorda suurendab ka majanduskasvu. Ka Leedus jätkub majapidamiste kulutuste kiire kasv, kuid sealsed arengud pole seni ületanud meie varasemaid ootusi," märkisid Hansabank Marketsi analüütikud.

Jätkub investeeringute kiire kasv, Lätis on ootustest enam kasvanud otseinvesteeringud. Majanduskasvu toetavad ka valitsuskulutused, mida ergutavad lähenevad valimised.

Ekspordi kasvutempo on korralik - kaupade ja teenuste ekspordi kasv ulatus selle aasta viie kuuga Eestis 24%ni, Leedus 26%ni ja Lätis 15%ni.

Inflatsioon on probleemne kõigis kolmes riigis: hinnatasemetele avaldavad mõju nii toormete kallinemine maailmaturgudel (eelkõige nafta ja gaas, aga ka metallid jm) kui ka administratiivsed hinnatõusud (eelkõige kohalik transport ja kommunaalteenused) ning nõudluse kiire kasv.

Sel põhjusel on Hansabank Markets tõstnud oma tarbijahindade kasvu ootusi Eestis (~4% sel aastal) ja Leedus (3,3%). Ootused Läti tarbijahindade tõusu osas pole muutnud: 6-6,3% sel aastal.

Eelkõige välissurve, aga ka pingestuva tööturu tõttu on inflatsiooni ohjeldamine Maastrichti kriteeriumi tasemeni tõenäoline 2009. aastal ja seega saaksid kolm riiki liituda eurotsooniga alles 2010. aastal.

Kiire majanduskasv ning tööjõu lahkumine riigist (eriti ulatuslik on see Leedus ja Lätis) on toonud kaasa töötuse kiire languse Leedus ja Eestis ning tööjõu nappuse kõigis kolmes riigis. Viimane on omakorda kiirendanud palgatõusu.

Eesti arengustsenaariumid teelahkmel on kas lihtsalt toota rohkem või toota rohkem tänu tootmise hüppelisele moderniseerimisele ning tootlikkuse suurendamisele.

"Meie praegune põhiprognoos on positiivse arengustsenaariumi lähedane, kuigi viimase kuu jooksul on selle tõenäosus üpriski kiiresti vähenenud," kirjutas Hansabank Markets.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing