Korralikult paigaldatud teekattekivid kestavad kaua

Marina Tigasing 07. august 2006, 00:00

Teekattematerjali valikul on määrav tee arhitektuuriline ilme, aga ka selle tulevane koormus, millest sõltub teekatendi kandekiht, vahekiht ja kattekiht.

"Eramu sissesõiduteele sobib ideaalselt 225 × 112,5 × 60 mm mõõtmetega unikivi, mille kandevõime on kuni 10 tonni. See on ka enim kasutatav teekattekivi, sest seda on lihtne paigaldada," selgitab Kehra Kivitehase müügijuht Peeter Tuiman.

ASi Ikodor müügijuhi Andres Vahtre sõnul sobivad kõnniteede ja aiaradade katmiseks 300 × 300 × 50 mm suurused plaadid. "Plaatide mõõtmed lubavad pinna ruttu katta. Samas aga ei anna suhteliselt piiratud kujuvalik erilist mänguruumi," räägib Vahtre. Teisalt on plaadi suurusel ka oma miinus: kivist tunduvalt väiksem kandevõime.

"Kõige tähtsam töö on aluspinna ettevalmistus, sest aluskihi ehitusel tehtud vigu ja hooletust ei varja ka kõige ilusam kivi," selgitab Vahtre.

Aluspinna ettevalmistuse esimese etapina kooritakse maapind sillutiskivi, paigalduskihi ja aluskihi paksuse võrra. Seejärel eemaldatakse puujuured ja ehituspraht. Pärast pinnase loodimist kaetakse aluspind killustiku või jämedateralise kruusaga. Aluskiht tasandatakse ja tihendatakse ning vajadusel pannakse kruusa madalamatesse kohtadesse juurde.

"Aluspinna esimese kihi paksus võib olla kuni 15 cm, vajadusel ka rohkem," selgitab Tuiman. Nõrga kandevõimega aluspõhja puhul tuleb lisaks kasutada geotekstiili või lubjaga/tsemendiga segatud pinnasekihte.

Järgmiseks ehitatakse peenest liivast paigalduskiht paksusega kuni 3 cm, mis tasandatakse hoolikalt ja millel käimist tuleb vältida. Liivapadjale jäänud madalamad kohad tuleb liivaga veel kord täita ja tasanduslaua abil tasandada nii, et liiv täidaks korralikult ka äärepiiretelähedased alad. Valmis kihile laotakse kivid reahaaval, kividevahelise vuugiga kuni 2 mm.

Vahtre sõnul ei tohi kive asetada üksteise vastu, sest siis võivad need hiljem servadest kergesti killuneda või isegi murduda. Plaatide ladumisel võib vahe olla veidi suurem. Tema kinnitusel märkab valesti laotud plaadi vigu kohe, sest sipelgad hakkavad plaatide all elama ning vuukide vahele kasvab umbrohi.

Pärast sillutiskivide paigaldamist tuleb liivapadi korralikult tihendada. Enne vibreerimist on soovitatav kõik vuugid peene kuiva liivaga osaliselt täita, et vältida kivi servadest kildude väljalöömist. Seejärel täidetakse sillutiskividevahelised vuugid spetsiaalse liivaga, mis hõõrutakse luua või harjaga lõplikult vuukidesse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:18

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing