Streik Tšiilis tõstis vase hinda

Peeter Teder 22. august 2006, 00:00

Vase hind tõusis eile pärast seda, kui streikivad töölised maailma suurimas vasekaevanduses Tšiilis lükkasid tagasi suurendatud palgapakkumise BHP Billitonilt. See samm pani investoreid muretsema vase laovarude piisavuse pärast.

Escondida kaevanduse ametiühingusse kuuluvad enam kui 2000 töölist lükkasid tagasi BHP Billitoni kõrgema palga- ja preemiapakkumise, pikendades sellega 7. augustil alanud streiki veelgi. "Uudis, et streik jätkub on lükanud vase hindu kõrgemale ja viinud turuosaliste tähelepanu taas metalli laovarudele," ütles uudisteagentuur Bloombergile Great Wall Futuresi metallianalüütik Li Rong.

Kolmekuulise tarnetähtajaga vaselepingute hind kerkis 0,9 protsenti ning ulatus 7550 dollarini tonnist. Käimasoleval aastal on vase hind tõusnud 71 protsenti.

"Firmade kasumid on tõusnud 60 kuni 70 protsenti," ütles Tricom Futuresi kauplemisjuht Jonathan Barratt, "ja tõusvate hindade juures tunnevad kaevurid, et ka nende preemiad peaksid kasvama."

BHP Billiton pakkus kaevuritele inflatsioonimäära 4 protsendiga ületavat palgatõusu ja ligi 18 000 dollarilist (215 000 kroonist) preemiat kolmeaastase töölepingu eest.

Streik läheb kaevandusfirmadele maksma 16 miljonit dollarit päevas. Nende firmade hulgas on lisaks BHP Billitonile veel Rio Tinto ja Mitsubishi Corporation.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing